StoryEditorPor

Czy za grunty rolne otrzymane w spadku przysługują dopłaty bezpośrednie?

20.10.2021., 16:10h
Okazało się, że moja mama najprawdopodobniej będzie spadkobierczynią po swoim bracie, który nie miał dzieci i żony. Zastanawiamy się, co z płatnościami bezpośrednimi. Czy spadkobierca może je otrzymać? Czy grunty muszą być uprawiane, aby otrzymać płatności?

Kto dziedziczy po zmarłym rodzeństwie?

Zgodnie z Kodeksem cywilnym (art. 932 k.c.), w przypadku braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadko­dawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym (dzieciom rodzeństwa). Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadko­dawcy. Tak więc jaką część spadku otrzyma Pana mama, zależy od tego, ile ma rodzeństwa, jesli nie żyją rodzice.

Kiedy spadkobierca otrzyma dopłaty rolnicze?

Artykuł 27 ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego wskazuje, że w przypadku śmierci rolnika, która nastąpiła w okresie od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich do dnia doręczenia decyzji w sprawie o przyznanie tych płatności, płatności bezpośrednie przysługują jego spadko­biercy, jeżeli:...

Pozostało 73% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. maj 2024 11:49