StoryEditorOZE

DEBATA o OZE i ochronie klimatu na obszarach wiejskich [na żywo]

24.09.2021., 08:09h
Jakie dotacje najbardziej sprzyja rozwojowi energetyki obywatelskiej oraz ochronie powietrza i klimatu - to jeden z tematów jakie będą poruszane podczas IV. edycji międzynarodowej konferencji "Energetyka, Środowisko, Rolnictwo". Debatę organizuje EFRWP. Zapraszamy do śledzenia dyskusji na żywo.

W piątek 24 września o godz. 9:30 rozpocznie się transmisja na żywo z IV. edycji międzynarodowej konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo” w Grodnie k. Międzyzdrojów. Organizatorami debaty są: Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Agro Promotion oraz Konsulat Generalny Węgier.

Debata na temat doświadczeń państw Europy Środkowej w rozwoju OZE na wsiach

Dyskusja będzie dotyczyć głównie doświadczeń krajów Europy Środkowej w rozwoju odnawialnych żródeł energii oraz ochrony klimatu na terenach wiejskich.

W konferencji udział wezmą m.in.:

  • Grzegorz Puda – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
  • Istvan Nagy – Minister Rolnictwa Węgier,
  • Jerzy Buzek – Poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego,
  • Michał Wiśniewski – Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

W debatach uczestniczyć będą także przedstawiciele agencji państwowych i spółek związanych z przemysłem energetycznym, samorządowcy oraz eksperci zajmujący się problematyką energetyki prosumenckiej z Polski i krajów Europy Środkowej.

Z jakich form dofinansowania można skorzystać na inatalacje OZE na wsi?

W trakcie debaty pt. „Doświadczenia krajów Europy Środkowej we wdrażaniu i finansowaniu rozwiązań sprzyjających rozwojowi energetyki obywatelskiej i ochronie powietrza i klimatu” będzie można poznać różne doświadczenia z krajów Grupy Wyszehradzkiej dotyczące rozwoju OZE na terenach wiejskich.

Istotnymi punktami tej debaty będzie także wypunkotwanie działań administracji publiczna, które są już realizowane lub zaplanowane w celu wsparcia inicjatyw energetycznych i środowiskowych. Omawiaone także będą przyczyny słabego rozwoju niektórych obszarów bioenergetyki. 

Wreszcie poruszane będą aspekty dotyczące możliwości dofinansowania inwestycji sprzyjających ochronie klimatu i środowiska oraz na ile  wdrażanie rozwiązań z zakresu OZE oraz działań promujących ochronę środowiska i klimatu może wpływać na zrównoważony rozwoju obszarów wiejskich. 

Innowacyjne rozwiązania OZE na obszarach wiejskich

W debacie pt. „Innowacyjne przedsięwzięcia i technologie z zakresu OZE” zostaną poruszone takie zagadnienia, jak: pilotażowe, innowacyjne projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii realizowane na obszarach wiejskich oraz najczęściej występujące bariery, które wstrzymują ich rozwój.

Prelegenci zostaną również poproszeni o ocenę potencjału terenów wiejskich w zakresie dalszego rozwoju OZE i ochrony powietrza, a także o wymianę doświadczeń nt. najefektywniejszych technologii i rozwiązań wdrażanych w krajach Europy Środkowej.

Podhajski: rozwój OZE to duża szansa na poprawę warunków życia mieszkańców wsi

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej aktywnie promuje zrównoważony rozwój energetyki prosumenckiej na terenach wiejskich – to szansa dla polskiej wsi nie tylko na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, rozwój przedsiębiorczości i ożywienie gospodarcze, ale również na poprawę warunków życia jej mieszkańców w kontekście walki ze smogiem. W tym roku stoimy również przed wyzwaniami, jakie niesie za sobą Wspólna Polityka Rolna na najbliższe lata. Debaty odbywające się w ramach konferencji będą okazją do odpowiedzi na pytania dotyczące zmian planowanych przez Komisję Europejską w kontekście wdrażania rozwiązań „Zielonego Ładu” i wyzwań, jakie niesie za sobą dla polskich rolników rozwój „zielonej energetyki” oraz działań związanych z ochroną klimatu – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, współorganizatora konferencji.

Oglądaj na żywo relację z konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”

Konferencja rozpocznie się  w piątek, 24 września o godz. 09:30. Relację z debaty można śledzić na żywo poniżej:

Paweł Mikos
Fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 14:12