StoryEditorpieniądze

Dla kogo dodatek osłonowy? Ile wynosi i gdzie złożyć wniosek?

04.02.2022., 19:02h
Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu to jedna z najdotkliwszych zmian, z którymi mierzyć się muszą mieszkańcy wsi, w tym rolnicy w ostatnim czasie. Można jednak starać się o dodatek osłonowy. Ile wynosi dodatek osłonowy i jak można go dostać?

Dopłaty do prądu, czyli kto może skorzystać z dodatku osłonowego?

Wszyscy obywatele, w tym również mieszkańcy wsi, mogą starać się o dodatek osłonowy, który ma zniwelować ogromne podwyżki cen energii, w tym energii elektrycznej i gazu. Wnioskowanie nie jest ograniczone przez miejsce zamieszkania czy typ naszego mieszkania (komunalne, spółdzielcze, własnościowe, dom prywatny), ale kryterium uzyskania dopłaty jest dochód na osobę w rodzinie.

Dodatek osłonowy przysługuje:

 • osobom samotnie gospodarującym, których dochód nie przekracza 2100 zł netto miesięcznie,
 • osobom w gospodarstwie wieloosobowym, w którym dochód nie przekracza 1500 zł netto na osobę w rodzinie.

Ile wynosi dodatek osłonowy?

Kwoty dofinansowania do prądu i gazu są zależne od liczby osób w gospodarstwie domowym, kryterium dochodowego oraz posiadania ogrzewania węglowego, wpisanego do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

W zależności od liczby domowników, w ramach dodatku osłonowego można uzyskać:

 • 400-500 zł rocznie, jeśli gospodarstwo jest jednoosobowe, a dochód nie przekracza 2100 zł;
 • 600-750 zł rocznie, jeśli gospodarstwo jest 2-3 osobowe, a dochód nie przekracza 1500 zł na osobę;
 • 850 zł lub 1062,50 zł rocznie w zależności od źródła ogrzewania, jeśli gospodarstwo jest 4-5 osobowe, a dochód nie przekracza 1500 zł na osobę;
 • 1150 zł lub 1437,50 zł rocznie w zależności od źródła ogrzewania, jeśli gospodarstwo jest 6 osobowe lub większe, a dochód nie przekracza 1500 zł na osobę.

W przypadku rolników i ich rodzin, dochód na osobę będzie wyliczany na podstawie danych o dochodzie z hektara przeliczeniowego. Obecnie obowiązuje dochód uzyskiwany przez rolników za rok 2020, który został ogłoszony przez prezesa GUS pod koniec września 2021 r. Wynosi on aż 3800 złotych z 1 ha, co oznacza, że wiele rodzin rolniczych może nie otrzymać dodatku osłonowego.

Więcej na temat dochodu z ha przeliczeniowego przeczytasz tu: Dochód z hektara w 2021 ekstremalnie wysoki i krzywdzący dla rolników.

Czy przy przekroczeniu kryterium dochodowego też można liczyć na wypłatę dodatku osłonowego?

Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w sytuacji gdy dochód na osobę w rodzinie przekracza wskazane limity także można ubiegać się o wsparcie w ramach dodatku osłonowego .Jednak w takim przypadku ma obowiązywać tzw. "zasada złotówka za złotówkę".

- Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł - można przeczytać komunikacie resortu klimatu.

dodatek osłonowy ile wynosi i dla kogo

 • Maksymalnie można otrzymać do 1437,50 złotych dodatku osłonowego (grafika: Ministerstwo Klimatu i Środowiska)

Żeby otrzymać dodatek osłonowy należy zgłosić źródło ogrzewania do rejestru

Wysokość dofinansowania jest uzależniona od źródła ogrzewania w danym gospodarstwie. Na większe kwoty mogą liczyć osoby mieszkające w domach, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne, czyli: 

 • piecokuchnia,
 • kominek,
 • piec kaflowy na paliwo stałe,
 • kuchnia węglowa,
 • kocioł na paliwo stałe,
 • ogrzewacz powietrza.

Jednak, żeby otrzymać dodatek osłonowy na takie ogrzewanie, źródło ogrzewania musi być wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule:

Mieszkańcy wsi muszą zgłosić czym ogrzewają dom. Do 5 tys. zł kary za brak deklaracji

Kiedy i jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy?

Wnioski o dodatek osłonowy należy składać w urzędzie gminy do 31 października 2022 roku. Można to zrobić również przez Internet, wykorzystując profil zaufany lub platformę ePUAP.

Do 31 stycznia 2022 roku trwała pierwsza tura wnioskowania. Osoby, które zdążyły się zgłosić do tego czasu, otrzymają wypłatę pierwszej raty do końca marca.
Obecnie trwa druga tura. Wnioskodawcy, których podanie zostanie pozytywnie rozpatrzone, dostaną pieniądze dopiero w grudniu 2022 roku.

Zuzanna Ćwiklińska,
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 23:01