StoryEditorPieniądze

"Dobry start" 2021: 300+ dla dzieci rolników. Jakie zasady?

25.07.2021., 14:07h
Od lipca można składać wnioski o przyznanie tzw. 300+, czyli o jednorazowe świadczenie z programu Dobry Start na rok szkolny 2021/2022. Jednak wsparcie na wyprawkę w tym roku jest przyznawane na nowych zasadach. M.in. Wnioski trzeba składać tylko do ZUS. Jakie są jeszcze warunki otrzymania pieniędzy dla dzieci rolników, którzy uczą się?

Program Dobrys start na nowych zasadach

Od tego roku 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dotychczas obsługą wniosków zajmowały się organy gminne i powiatowe. Co ważne: wnioski będzie można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną. Natomiast wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie na wskazane konto bankowe.

Wnioski będzie można składać do 30 listopada przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie: https://empatia.mpips.gov.pl/, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.

Czy w KRUS można złożyć wniosek o 300+? 

Osobom, które będą mieć trudności z elektronicznym wypełnieniem wniosku, pomogą pracownicy ZUS. Mają pełnić dyżury w wybranych placówkach Poczty Polskiej i KRUS na terenie całego kraju. Będą oni też służyć pomocą w zakładaniu profili na PUE ZUS. Oczywiście takie wsparcie będzie można uzyskać także w placówkach ZUS.

Na jakich warunkach można otrzymać pieniądze z programu Dobry start?

Świadczenie „Dobry start” przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia, a na dziecko niepełnosprawne do 24. roku życia. Nie mają do niego prawa dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Nie obejmuje on również studentów.

Wniosek o to wsparcie składa matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (osoba, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). O świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, występuje rodzic zastępczy.

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września. Natomiast w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie) – w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Magdalena Szymańska 
Fot. Archiwum

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. luty 2024 14:46