StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Dopłaty bezpośrednie: prościej z dywersyfikacją, trudniej z obszarami proekologicznymi EFA

27.02.2018., 12:02h
Od 2018 roku w zakresie dopłat bezpośrednich zmieni się zazielenienia. O ile w przypadku dywersyfikacji będą to raczej uproszczenia, to w przypadku EFA – utrudnienia.
Do realizacji dywersyfikacji upraw zobowiązane są gospodarstwa o powierzchni 10 ha i więcej gruntów ornych.

Małe powierzchnie i mieszanki

Dotychczas, w przypadku gdy np. rośliny warzywne lub zioła były uprawiane na bardzo małych powierzchniach, musiały być oddzielnie wskazywane we wniosku o płatność. Od 2018 r. za jedną uprawę zostaną uznane obszary, na których prowadzone będą obok siebie odrębne uprawy, z których każda ma powierzchnię mniejszą niż 0,1 ha.



  • Z obowiązku realizacji dywersyfikacji upraw zwolnione od tego roku są gospodarstwa, w których więcej niż 75% gruntów ornych jest wykorzystywanych m.in. również do uprawy roślin strączkowych

Zmieni się także zasada traktowania mieszanek powstałych przez wysiew mieszanki nasion, które są uprawiane jako uprawa główna. Do ubiegłego roku obszary, na których wysiewana była mieszanka nasion, uznawane były za jedną uprawę, niezależnie od składu mieszanki. Obszary, na których wysieje się mieszankę nasion będą uznawane za oddzielne uprawy, pod warunkiem, że będzie można ustalić, że gatunki z poszczególnych mieszanek nasion różnią się od siebie. Jak wskazuje resort rolnictwa, w praktyce oznacza to, że jako oddzielne uprawy w przypadku zastosowania w jednym gospodarstwie będą traktowane np.:
  • mieszanki jęczmienia jarego z owsem siewnym,
  • mieszanki żyta ozimego z wyką kosmatą,
  • mieszanki bobiku z łubinem żółtym i z wyką siewną.


Zwolnienia bez 30 ha


Uproszczenie dotyczy także zwolnień z obowiązku stosowania dywersyfikacji upraw. Chodzi o gospodarstwa o wysokim, czyli ponad 75-procentowym udziale gruntów ornych wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych, ugorowanych albo będących połączeniem powyższego użytkowania. Zmiana ma odnosić się także do gospodarstw, w których ponad 75% użytków rolnych to trwałe użytki zielone. Dotychczas gospodarstwa takie były zwolnione z praktyki dywersyfikacji, pod warunkiem że pozostałe grunty orne, użytkowane w inny niż wskazany powyżej sposób, nie przekraczały 30 ha.

Od 2018 r., po pierwsze nie będzie obowiązywał limit  30 ha gruntów ornych. Po drugie natomiast, do dotychczasowych sposobów użytkowania gruntów ornych (>75%), stanowiących warunek zwolnienia z obowiązku dywersyfikacji upraw, dopuszczono  produkcję roślin strączkowych. Od 2018 r. odrębną uprawa w ramach dywersyfikacji upraw będzie również pszenica orkisz. ms
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 07:42