EKOSCHEMATY 2025Archive Media
StoryEditorEKOSCHEMATY 2025

100 zł do hektara. Rolnicy mogą ubiegać się o nowe dopłaty

14.04.2025., 11:00h

Rolnicy, którzy zdecydują się w 2025 roku na realizację ekoschematu Biologiczne uprawy, mogą liczyć na dodatkowe środki w ramach tej interwencji. Sprawdźmy, o co mogą się ubiegać rolnicy, by otrzymać kolejne 100 zł do hektara?

W 2025 roku ekoschemat Biologiczna uprawa został rozszerzony o dodatkową kategorię produktów. Są nimi nawozowe produkty mikrobiologiczne, które stanowią wariat 2 ekoschematu. Obok dotychczasowego wariantu 1 – mikrobiologiczne środki ochrony roślin.

Jakie stawki 2025 za Biologiczną uprawę?

Szacunkowe stawki płatności w roku 2025 dla interwencji Biologiczna uprawa wynoszą, w zależności od wariantu:

  • Mikrobiologiczne środki ochrony roślin: stawka płatności to 89,89 euro/ha (ok. 380 zł)
  • Nawozowe produkty mikrobiologiczne: stawka dla rolnika wynosi 22,47 euro/ha (ok. 100 zł)

Powyższe stawki w ramach ekoschematu są szacunkowe. O tym, jakie będą rzeczywiste wysokości stawek, za realizację wariatu 1 -  mikrobiologiczne środki ochrony roślin oraz wariantu 2 - nawozowe produkty mikrobiologiczne rolnicy dowiedzą się na początku października. Po ogłoszeniu przez Europejski Bank Centralny kursu wymiany do przeliczania kwot płatności za 2025 rok oraz po przekazaniu przez ARiMR zweryfikowanych danych.

Dodatkowe wsparcie dla rolnika - czym są NPM?

Jak wyjaśnia resort, nawozowe produkty mikrobiologiczne to produkty zawierające wyłącznie mikroorganizmy, w tym mikroorganizmy martwe lub nieaktywne, lub konsorcja tych mikroorganizmów oraz substancje stanowiące pożywkę dla tych mikroorganizmów i ich metabolity, a także nieszkodliwe substancje resztkowe z pożywek, które poprawiają aktywność biologiczną gleby lub stymulują procesy odżywiania roślin lub grzybów.

Ponadto wyłącznym celem ich zastosowania jest poprawa efektywności wykorzystania składników pokarmowych przez rośliny lub grzyby, ich odporności na stres abiotyczny, ich cech jakościowych lub przyswajalności przez nie składników pokarmowych z form trudno dostępnych w glebie.

Jakie są warunki przyznania płatności w 2025?

Otóż, w ramach obu wariantów ekoschematu Biologiczna uprawa, czyli dla mikrobiologicznych środków ochrony roślin i od tego roku również dla nawozowych produktów mikrobiologicznych, płatności przyznawane są do powierzchni:

  • Upraw trwałych lub
  • Gruntów ornych, lub
  • Zadrzewionej w systemie rolno-leśnym, jeżeli w ramach tego systemu są uprawiane tylko drzewa owocowe na trwałych użytkach zielonych.

Warunki przyznania płatności do nawozowych produktów mikrobiologicznych

Płatności do nawozowych produktów mikrobiologicznych są przyznawane rolnikowi wtedy, kiedy przeprowadzi zabieg z wykorzystaniem takiego produktu. Co ważne - musi to zrobić zgodnie z instrukcją stosowania.

Ponadto nawozowy produkt mikrobiologiczny w dniu jego zakupu przez rolnika musi znajdować się na wykazie NPM prowadzonym przez IUNG-PIB. A data zakupu produktu nie może być wcześniejsza niż w dniu 15 lipca roku poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności.

Tak więc, możliwe jest, by wsparcie otrzymać również za uprawy ozime, które rolnik wysiał w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku.

Wykaz nawozowych produktów mikrobiologicznych

Nawozowe produkty mikrobiologiczne zostały ujęte w wykazie IUNG–PIB. Można je znaleźć tutaj.

Wymagania dla nawozowych produktów mikrobiologicznych

Rolnik realizujący wariat 2 Biologicznej uprawy jest zobligowany, by:

  • Prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych. Może być on w formie papierowej, elektronicznej - na formularzu opracowanym przez ARiMR.
  • Posiadać imienny dokument, który potwierdzi zakup nawozowego preparatu mikrobiologicznego lub inny imienny dokument potwierdzający nabycie NPM.

Następnie, do 15 września 2025 roku rolnik ma obowiązek przekazania tych dokumentów do ARiMR.

Wsparcie do ozimin

Rolnik, który realizuje wariant 2 Biologicznej uprawy musi pamiętać, że do stosowania nawozowego preparatu mikrobiologicznego w przypadku ozimin wsparcie może otrzymać tylko jeden raz. Zatem jeżeli np. rolnik zastosuje w roku N-1 dany NPM na uprawy ozime wysiane w roku N-1, to może dostać płatność albo w roku N-1 albo w roku N (rok złożenia wniosku). Istotna jest tutaj data zakupu środka. W przypadku 2025 roku nie może być ona wcześniejsza niż 15 lipca 2024.

Agnieszka Sawicka 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. kwiecień 2025 15:55