ARiMR kontroluje rolników. Co sprawdzają kontrolerzy?arch./Mapprojekt/Canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2024

ARiMR kontroluje rolników. Co sprawdza? Jakie są kary?

02.09.2024., 19:41h

Trwają kontrole ARiMR w zakresie dopłat bezpośrednich za 2024 rok. Co dokładnie kontrolerzy ARiMR sprawdzają? Co mogą skontrolować bez obecności rolnika? Za co gospodarstwo może stracić dopłaty bezpośrednie?

Od kilku tygodni ARiMR prowadzi kontrole w ramach płatności bezpośrednich za 2024 rok. Zapytaliśmy więc ARiMR o to, jak wyglądają kontrole w tym roku, co jest sprawdzane i jakie są sankcje za niespełnienie wymogów. 

Dopłaty bezpośrednie: co ARiMR kontroluje u rolnika? 

Jak wyjaśniła nam ARiMR, system kontroli obejmuje wszystkie warunki, kryteria i wymogi wynikające z przepisów prawa w zależności od wnioskowanej płatności. Celem kontroli na miejscu w ramach płatności bezpośrednich jest weryfikacja danych zadeklarowanych we wniosku o przyznanie płatności, ze stanem faktycznym, a tym samym zapewnienie prawidłowego wykorzystania środków finansowych.

Jakie są rodzaje kontroli ARiMR? 

W przypadku płatności bezpośrednich mamy dwa rodzaje kontroli: kontrole administracyjne (podlega im 100% wniosków) oraz kontrole na miejscu (podlega im ok. 5% wniosków wytypowanych do kontroli).

Kontrola na miejscu w ramach płatności bezpośrednich do gruntów rolnych realizowana jest dwoma metodami: inspekcji terenowej oraz "FOTO". Kontrola metodą inspekcji terenowej polega na przeprowadzeniu wywiadu terenowego i pomiarów terenowych najczęściej w oparciu o technikę GPS, w odniesieniu do gruntów zadeklarowanych przez producenta we wniosku.

Kontrola metodą FOTO jest przeprowadzana na podstawie ortofotomapy (cyfrowe odwzorowanie terenu wykonane na podstawie zdjęć lotniczych lub zobrazowań satelitarnych) i na podstawie wywiadu terenowego. Kontrole metodą FOTO są przeprowadzane na obszarach wybranych losowo oraz na podstawie analizy ryzyka. Należy dodać, że na obszarze FOTO (obszar FOTO jest to obszar objęty ortofotomapą i najczęściej obejmuje on jedną lub maksymalnie kilka gmin) kontroli poddawane są gospodarstwa, które posiadają wszystkie działki na tym obszarze.

Co ARiMR kontroluje podczas kontroli zapowiedzianej, a co podczas niezapowiedzianej?

Co do zasady kontrole na miejscu w ramach WPR nie powinny być zapowiadane. Zawiadomienie rolnika o kontroli jest wykonywane wtedy, gdy jego obecność jest niezbędna do przeprowadzenia kontroli. 

Podczas kontroli niezapowiedzianej weryfikacji podlegają warunki, kryteria i wymogi, których kontrola nie wymaga obecności rolnika. Podczas kontroli zapowiedzianych kontrolowana jest w szczególności dokumentacja będąca w posiadaniu rolnika celem weryfikacji podjętych zobowiązań.

Kontrolerzy mają prawo do: 

  • wstępu na grunty i do obiektów związanych z działalnością, której dotyczy pomoc albo pomoc techniczna,
  • dostępu do zwierząt,
  • żądania pisemnych lub ustnych informacji związanych z przedmiotem kontroli na miejscu,
  • wglądu do dokumentów związanych z przedmiotem kontroli na miejscu, sporządzania z nich odpisów, wyciągów lub kopii oraz zabezpieczenia tych dokumentów,
  • sporządzenia dokumentacji fotograficznej z przeprowadzonej kontroli na miejscu,
  • pobierania próbek do badań,
  • żądania okazania i udostępniania danych informatycznych.

Podstawowym sposobem powiadomienia o kontroli jest powiadomienie telefoniczne, pisemne lub bezpośrednie.

Co ARIMR kontroluje u hodowców zwierząt? 

W przypadku hodowców zwierząt przeprowadza się kontrole w ramach:

  • wsparcia dochodów związanych z produkcją do zwierząt. Sprawdzane jest posiadanie ustalonej liczby zwierząt zadeklarowanych do płatności o określonej płci i wieku. 
  • Ekoschematu dobrostan zwierząt. Sprawdzane jest zapewnienie przez ustalony okres posiadanym zwierzętom, o określonej płci, wieku i typu, podwyższonych ponad podstawowe wymogi warunków utrzymywania.
  • Działania M17 – zarządzania ryzykiem. Sprawdzane jest posiadanie dokumentacji potwierdzającej ubezpieczenie zwierząt od strat spowodowanych wystąpieniem chorób zwierząt
  • ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Sprawdzane jest oznakowanie zwierząt, prowadzenie księgi rejestracji stada czy terminowość dokonywania zgłoszeń zwierzęcych. 

Kontrole w siedzibie stada przeprowadzają pracownicy ARiMR, którzy mają prawo do:

  • wstępu do siedziby stada,
  • dostępu do zwierząt,
  • żądania pisemnych lub ustnych informacji od właściciela stada związanych z przedmiotem kontroli,
  • wglądu do dokumentów związanych z przedmiotem kontroli, sporządzania z nich odpisów, wyciągów, kopii lub fotokopii oraz zabezpieczania tych dokumentów, a także żądania wydruków z dokumentów prowadzonych przy zastosowaniu systemów informatycznych.

Kontrole w siedzibie stada realizowane są przez zespoły kontrolne składające się z co najmniej dwóch inspektorów terenowych, pracowników ARiMR. Z przeprowadzonych czynności kontrolnych sporządzany jest raport. Jeden egzemplarz raportu otrzymuje producent, a drugi zachowuje Agencja.

Czy gospodarstwa do 10 ha są kontrolowane?

W związku z uproszczeniami Zielonego Ładu, gospodarstwa do 10 ha nie podlegają sankcjom związanym z realizacją norm środowiskowych (tzw. warunkowości GAEC). Ale to nie oznacza, że nie są kontrolowane. Jak wyjaśnia ARiMR, system kontroli obejmuje wszystkie wnioski w ramach płatności bezpośrednich niezależnie od areału.

Jakie są kary dla rolnika za uchybienia stwierdzone podczas kontroli? 

Wykrycie nieprawidłowości w czasie kontroli może skutkować zmniejszeniem lub nieprzyznaniem płatności w danym roku, wieloletnimi sankcjami lub całkowitym wykluczeniem z ubiegania się o pomoc. Uniemożliwienie przeprowadzenia czynności kontrolnych może skutkować odmową przyznania płatności. 

Rolnik może się spodziewać pomniejszenia płatności bezpośrednich lub odmowy ich przyznania m.in. z powodu:

  • przedeklarowania powierzchni, 
  • niezgłoszonych działek i upraw, 
  • złożenia wniosku po terminie, 
  • nieprzestrzegania norm i wymogów, 
  • uchybień w realizacji ekoschematów. 

ARiMR nakłada na rolników kary w zależności od skali pomyłki, opóźnienia, naruszenia przepisów czy niewywiązania się ze zobowiązań. Polegają one na pomniejszeniu objętej sankcją płatności od 1 proc. wzwyż, aż do całkowitego pozbawienia dofinansowania.

Dopłaty bezpośrednie 2024: do kiedy potrwają kontrole rolników? 

Terminy realizacji kontroli są bezpośrednio uzależnione od zakresu wnioskowanych płatności.

image
Kontrola z ARiMR

Kto może kontrolować rolnika na zlecenie ARiMR? Lista firm 2024

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 17:06