
Podczas webinarium na temat aktualnego naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie padło dość istotne pytanie. Wielu rolników pyta w ostatnim czasie, czy trzeba wyrażać zgodę na kontakt elektroniczny z ARiMR. To jedno z pierwszych pól do wypełnienia po zalogowaniu do aplikacji eWniosek Plus.
Co, jeśli rolnik nie da zgody?
Jak zaznaczyła Jolanta Dobiesz, Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich Centrali ARiMR w Warszawie największe konsekwencje poniesie Agencja, głównie odnośnie kosztów korespondencji, jeśli nie wyrazimy zgody na kontakt drogą elektroniczną. Nie wszyscy rolnicy są przyzwyczajeni do korzystania z aplikacji i odbierania poczty, więc zastanawiają się czy można pozostać przy poczcie tradycyjnej.
- Musimy wysyłać wszystkie pisma i dokumenty oraz wezwania pocztą. Jeżeli rolnik wyrazi zgodę wówczas wszystkie dokumenty, które do niego kieruje Agencja są dostarczane w formie elektronicznej i nie ma już formy papierowej. To jest istotne w obecnym stanie Poczty Polskiej, która po wprowadzeniu nowych zasad nie do końca dotrzymuje terminów. Musimy kilka razy wysyłać pisma do rolników. W każdym przypadku, jeżeli rolnik wyraził zgodę na korespondencję elektroniczną, a Agencja kieruje do niego istotne dla jego sprawy pismo, rolnik otrzymuje także powiadomienie SMS. Jest to ułatwienie i szybszy kontakt. Rolnicy, którzy nie wyrażą zgody, będą obsługiwani w tradycyjny sposób. Ta zgoda jest również wykorzystywana, jeżeli chcemy poinformować rolnika w sytuacji uruchomienia korzystnej dla nich pomocy. Zachęcam do tego rolników, aby wyrazili zgodę, warto korzystać ze wszystkich udogodnień, ponieważ skraca to czas pracy i reakcji rolnika czy Agencji na wszelkie zmiany - wyjaśnia Jolanta Dobiesz.