Bałagan z dopłatami do materiału siewnego: co ze złożonymi już wnioskami?Artur Jakubek/Profi
StoryEditorZamieszanie z dopłatami do kwalifikatu

Bałagan z dopłatami do materiału siewnego: co ze złożonymi wnioskami i jakie będą stawki?

04.07.2023., 08:30h
O bałaganie związanym z dopłatami do kwalifikowanego materiału siewnego piszemy już kolejny raz, ciągle pojawiają się bowiem nowe informacje. Czy rolnicy powinni wycofać wnioski z "tradycyjnego" naboru, aby zyskać dopłaty do materiału siewnego z "pomocy wojennej"?

Przedłużony nabór wniosków na dopłaty do materiału siewnego z pomocy de minimis

Najnowsze zmiany polegają na przedłużeniu terminu na składanie wniosków o pomoc, który standardowo kończy się 25 czerwca (a w tym roku ze względu na to, że data ta przypadła w niedzielę, trwałby do 26 czerwca), do 10 lipca. Jest to pomoc, którą zalicza się do de minimis w rolnictwie.

Resort rolnictwa tłumaczy, że wydłużenie terminu umożliwi złożenie wniosków większej liczbie rolników, którzy zużywają do siewu lub sadzenia materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Kiedy rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty do materiału siewnego z pomocy wojennej?

Z kolei jeśli chodzi o nowe wsparcie, zapowiadane w ramach tzw. pomocy wojennej, to ciągle czekamy na jej zatwierdzenie przez Komisję Europejską. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji będzie mógł być ogłoszony nabór na nią.

Rolnik, żeby dostać dopłaty do kwalifikatu z pomocy wojennej będzie musiał wycofać wniosek z pomocy de minimis. Ale lepiej z tym poczekać

Jak pisaliśmy wcześniej na łamach „Tygodnika” i portalu www.tygodnik-rolniczy.pl, rozporządzenie regulujące przyznawanie tych dopłat wskazuje, że nie będzie można ubiegać się o nie równolegle z pomocą udzielną w ramach de minimis. ARiMR informuje, że rolnik, który złożył wniosek w naborze trwającym od 25 maja do 10 lipca, chcąc wnioskować o wsparcie wojenne, musi go wycofać. Te informacje nie znajdują jednak jeszcze odzwierciedlenia w żadnych aktach prawnych. Agencja uczula również rolników, aby jeszcze nie wycofywali złożonych w trwającym naborze dokumentów. Lepiej bowiem poczekać na zgodę Komisji Europejskiej i dopiero wtedy wycofać złożony wcześniej wniosek.

Dopłaty do materiału siewnego 2023 - jakie będą stawki?

Stawki dopłat do materiału siewnego ujęte w pomocy wojennej są wyższe od tych, które rolnicy otrzymywali dotychczas w ramach pomocy de minimis.

Wysokości stawek dopłat do materiału siewnego z "pomocy wojennej" wyniesie:

  • 200 zł na 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych zbożami i mieszankami zbożowymi lub mieszankami  pastewnymi;
  • 300 zł na 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych roślinami strączkowymi z wyłączeniem soi;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych soją;
  • 1200 zł na 1 ha powierzchni gruntów ornych obsadzonych ziemniakami.

Hipotetycznie jednak, jeśli wielu rolników wycofa złożone dokumenty, by sięgnąć po dopłaty z puli wojennej, może okazać się, że dopłaty z de minimis nie będą wcale dużo niższe.

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 14:01