Resort rolnictwa planuje uruchomienie dopłat dla producentów jaj i drobiu w związku z grypą ptakówK. Sierszeńska/arch. Topagrar
StoryEditorPomoc dla rolników

Będą dopłaty dla kolejnej grupy rolników. Kto otrzyma pieniądze?

22.05.2023., 15:32h
Rząd uruchamia kolejne dopłaty dla rolników. Kto będzie mógł się ubiegać o wsparcie?

Resort rolnictwa planuje uruchomienie dopłat dla producentów jaj i drobiu w związku z grypą ptaków. Tak wynika z opublikowanej dziś w wykazie prac legislacyjnych zapowiedzi projektu rozporządzenia.

Dla kogo dopłaty do jaj i drobiu?

Pomoc ma trafić do rolników poszkodowanych przez grypę ptaków. W zapowiedzi projektu nie wskazano jednoznacznie, o jaki okres chodzi, natomiast pojawiło się stwierdzenie, że „między dniem 29 grudnia 2019 r. a dniem 13 maja 2020 r. oraz między dniem 24 listopada 2020 r. a dniem 28 lipca 2021 r. na terenie Polski potwierdzono 392 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5”. 

Resort rolnictwa przypomina, że w związku z tym, na terenie kraju wprowadzono specjalne środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się choroby, w tym obszary zapowietrzone i zagrożone. Tam, gdzie pojawiła się choroba rolnicy mieli zakaz umieszczania ptactwa, przedłużono okresy likwidacji i wprowadzono ograniczenia przemieszczania.

Kowalski: rekompensaty poprawią płynność gospodarstw drobiarskich

W związku z tym resort rolnictwa uznał, że takim rolnikom należy zapewnić rekompensaty.  

- Proponowane rekompensaty poprawią płynność gospodarstw drobiarskich i wzmocnią ich pozycję konkurencyjną na rynku. Powyższe zapewni rekompensatę strat w produkcji jaj i drobiu poniesionych przez gospodarstwa, wesprze rynek jaj i mięsa drobiowego w Polsce oraz poprawi jego kondycję, a także umożliwi dalsze funkcjonowanie gospodarstw, które znalazły się w strefie ograniczeń – tłumaczy Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa.

Wnioski o rekompensaty będzie przyjmować ARiMR. Nie znane są jeszcze ryczałtowe stawki wsparcia oraz maksymalne liczby zwierząt, które będą objęte wsparciem w ramach tego mechanizmu.

Rząd planuje przyjąć rozporządzenie w sprawie rekompensat w II kwartale 2023 r. 

Grypa ptaków pochłonęła miliony sztuk drobiu w Polsce

W Polsce w 2020 roku wykryto 51 ognisk grypy ptaków. W 2021 roku w Polsce stwierdzono łącznie 403 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Łącznie utrzymywane było w nich ponad 14,2 mln sztuk drobiu. W 2022 roku ognisk było 68 ognisk. Łącznie utrzymywane było w nich ponad 2,07 mln sztuk drobiu. Natomiast w tym roku ognisk było 58. Utrzymywano w nich prawie 1 mln sztuk drobiu.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 10:52