Będą dopłaty do innych zbóż i rzepaku. [LISTA gatunkówTygodnik Poradnik Rolniczy/Canva
StoryEditorNowe dopłaty do zbóż i rzepaku

Będą dopłaty do innych zbóż i rzepaku. [LISTA gatunków]

19.04.2023., 14:42h
Będą dopłaty do rzepaku i zbóż innych niż pszenica. Znamy dokładną listę gatunków!

Będą dopłaty do rzepaku i zbóż innych niż pszenica

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów ukazała się zapowiedź nowego programu dopłat dla rolników poszkodowanych w wyniku nadmiernego importu zbóż do Polski.

Resort rolnictwa tłumaczy, że uruchamia kolejne dopłaty do sprzedanego zboża, by rolnicy opróżnili magazyny przed nadchodzącymi żniwami.

- Dodatkowy przywóz zboża i rzepaku powoduje w pewnych regionach nadpodaż, obniża lokalne ceny, wpływa na łańcuchy logistyczne. Magazyny są zapełnione zbożem a rolnicy są niepewni swojej przyszłości. Spadek cen w tych regionach i spadek efektywności ekonomicznej może mieć wpływ na decyzje rolników dotyczące planowania zasiewów. To może spowodować nagły spadek produkcji zbóż i nasion oleistych – tłumaczy resort.

Do jakich gatunków będą dopłaty?

Wsparcie finansowe będzie przeznaczone dla producentów:

  • pszenicy,
  • żyta,
  • jęczmienia,
  • owsa,
  • kukurydzy,
  • pszenżyta,
  • mieszanek zbożowych,
  • rzepaku,
  • rzepiku.

- Proponuje się wprowadzenie dodatkowej formy wsparcia finansowego przeznaczonej dla producentów pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa, kukurydzy, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku w związku ze zwiększonym przywozem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy w celu zrekompensowania im tych strat – czytamy w zapowiedzi rozporządzenia.

Kto będzie mógł ubiegać się o dopłaty do zbóż?

Dopłaty otrzymają rolnicy, którzy dostarczą faktury sprzedaży zbóż lub rzepaku.

W jakim terminie rolnik powinien sprzedać zboża i rzepak, by otrzymać dopłatę?

Termin sprzedaży nie jest jeszcze znany, ale wszystko wskazuje na to, że o rekompensaty będą mogli ubiegać się rolnicy, którzy sprzedali zboża i rzepak podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż w okresie od 15 kwietnia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. Tak przynajmniej można wnioskować z wypowiedzi ministra rolnictwa Roberta Telusa.

Jakie będą stawki dopłat?

Niestety, w zapowiedzi rozporządzenia nie ma informacji o tym, jakie będą stawki. Co do pszenicy - zapewne dopłata wyrówna cenę skupu do 1400 zł/t. Natomiast w przypadku innych gatunków musimy jeszcze poczekać na szczegóły. Poznamy je prawdopodobnie we wtorek 25 kwietnia.

TUTAJ znajdziesz zapowiedź projektu rozporządzenia ws. dopłat do zbóż.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 20:25