Będą zmiany w aplikacji eWniosekPlus. Rolnicy nie stracą dopłatKuroczycki/Canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2024

UWAGA! Zmiany w aplikacji eWniosekPlus. Co poprawia ARiMR?

22.04.2024., 10:58h
ARiMR informuje, że będą zmiany w aplikacji eWniosekPlus. Chodzi o błąd o braku deklaracji ugorowania. Co dokładnie się zmieni? Co z rolnikami, którzy wysłali wniosek z błędem?

Będą zmiany w aplikacji eWniosekPlus

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że w związku z planowanym zniesieniem od 2024 roku obowiązku ugorowania 4 proc. powierzchni gruntów ornych (norma GAEC 8), prowadzi prace nad dostosowaniem aplikacji eWniosekPlus do nowych zasad obsługi wniosku.

ARiMR: błąd o braku deklaracji 4 proc. wyłączony

ARiMR wyjaśnia, że został wyłączony i nie wyświetla się błąd o braku deklaracji 4 proc. na potrzeby realizacji normy GAEC8 podczas obsługi wniosku.

- Przedmiotowa sytuacja nie jest związana z błędną obsługą w aplikacji eWniosekPlus, ale pracami dostosowawczymi - tłumaczy ARiMR.

GAEC 8: ARiMR nie zabierze dopłat za wniosek z błędem

Agencja uspokaja też, że dla wniosków wysłanych z błędem dotyczącym niespełnienia normy GAEC8, błąd nie będzie uwzględniany przy dalszej obsłudze wniosku o przyznanie płatności na kampanię 2024 i nie będzie skutkować żadnymi pomniejszeniami płatności.

Dopłaty do ugorowania będą, ale trzeba poczekać na zmianę przepisów

Przypomnijmy. W Polsce od 2024 roku ugorowanie ziemi (dotychczasowy GAEC 8) ma być dobrowolnym, płatnym ekoschematem o nazwie "Grunty wyłączone z produkcji". Wprowadzenie ekoschematu dotyczącego utworzenia obszarów nieprodukcyjnych było warunkiem KE zniesienia obowiązku ugorowania. W UE i Polsce trwają jeszcze prace legislacyjne nad zniesiem obowiązkowego ugorowania, ale to tylko formalność. 

Dopłaty do ugorowania: jaka stawka?

Dopłaty do ugorowania będą przyznawane za wyłączenie gruntów ornych z produkcji do powierzchni nie większej niż 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie. Na gruntach wyłączonych z produkcji będzie obowiązywał zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin.

Szacowana stawka płatności wynosi ok. 563 zł/ha, tj. ok. 126,52 euro/ha.

Ekoschemat "Grunty wyłączone z produkcji": do kiedy rolnik może złożyć wniosek?

Kampania dopłat bezpośrednich już trwa. Póki co rolnicy nie mogą zaznaczyć we wniosku, że chcą realizować praktykę "Grunty wyłączone z produkcji", bo przepisy dotyczące tego ekoschematu dopiero wejdą w życie. Dlatego ministerstwo rolnictwa chce dać rolnikom więcej czasu. Resort proponuje, by termin na złożenie wniosku o dopłaty do ugorowania był od momentu ogłoszenia naboru przez ARiMR do dnia 31 sierpnia 2024 r. 

image
Protest rolników

Rolnicy zabarykadowali się w ministerstwie. "Ugorowanie, dopłaty do zbóż, tranzyt nie są załatwione"

​Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 15:05