Jak sporządzić plan nawozowy?Envato
StoryEditorJak sporządzić plan nawozowy?

Darmowa aplikacja do planu nawozowego w ekoschemacie "Rolnictwo węglowe" [POBIERZ]

21.04.2023., 12:00h
Sporządzenie planu nawozowego wcale nie musi być trudne. Można go stworzyć przy użyciu bezpłatnej aplikacji przygotowanej dla rolników przez Krajową Stację Chemiczno-Rolniczą. Skąd ją pobrać?

Jedną z praktyk rolnictwa węglowego jest opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia. Za zrealizowanie tego wymogu w wariancie podstawowym można otrzymać 1 pkt, a w wariancie z wapnowaniem 3 pkt.

Jak sporządzić plan nawozowy?

Plan nawozowy należy sporządzić na piśmie lub przy użyciu aplikacji. Może to być np. INTER-NAW – bezpłatna aplikacja, przygotowana dla rolników przez Krajową Stację Chemiczno-Rolniczą.

Aplikacja INTER-NAW:

  • jest opracowana do sporządzania planów nawożenia azotem oraz prowadzenia ewidencji zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotem;
  • umożliwiającej sporządzenie pełnego planu nawozowego (N, P, K, Ca, Mg) na podstawie badań agrochemicznych gleby.
  • jest dostosowana do wielu wymogów, w tym tych wynikających z programu azotanowego (np. wprowadzono zmiany w zakresie współczynników przeliczeniowych DJP, wprowadzono nowe wartości i nowe grupy zwierząt do uwzględnienia przy wyliczaniu średnich rocznych wielkości produkcji nawozów naturalnych i koncentracji azotu zawartego w tych nawozach, wprowadzono nowe wartości dla użytków zielonych odnoszące się do zasobów azotu mineralnego w glebie);
  • umożliwia np. przesyłanie danych wejściowych z różnych komputerów.

Skąd rolnik może pobrać aplikację INTER-NAW?

INTER-NAW wraz z instrukcją korzystania z aplikacji  jest dostępny nieodpłatnie na stronie www.schr.gov.pl. Z narzędzia można korzystać za pośrednictwem strony internetowej lub po zainstalowaniu na dowolnym komputerze.

Skąd pobrać dane o zwierzętach?

Dane o zwierzętach na potrzeby wyliczenia maksymalnych dawek azotu i sporządzenia planu nawożenia azotem oraz bieżącego monitorowania poziomu DJP w gospodarstwie można pobrać poprzez:

Plan nawozowy określa dawki składników pokarmowych

Plan nawozowy sporządza się do powierzchni gruntów ornych i trwałych użytków zielonych w gospodarstwie. Musi być oparty o bilans N oraz chemiczną analizę gleby wykonywaną w laboratorium w oparciu o próbki gleby pobrane z poszczególnych działek rolnych.

Plan nawozowy ma określać dawki składników pokarmowych (N, P, K i Mg oraz potrzeby wapnowania).

Rolnika obowiązuje przestrzeganie planu nawozowego – przy czym dopuszczalne jest stosowanie dawek nawozów niższych niż określone w planie nawozowym.

Do kiedy rolnik powinien opracować plan nawozowy?

Rolnik powinien opracować plan nawozowy najpóźniej w terminie 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności. Taki plan może uwzględniać również nawożenie działek z uprawami ozimymi deklarowanymi jako plon główny w 2023 r., lub do 30 września danego roku (w przypadku upraw ozimych wysiewanych w roku złożenia wniosku).

Dodatkowo, rolnik ma obowiązek:

  • prowadzenia rejestru, z uwzględnieniem stosowania nawozu wapniowego jeśli dotyczy,
  • posiadania imiennego dokumentu potwierdzającego zakup nawozu wapniowego, w którym wskazano jego ilość,
  • złożenie oświadczenia o nieotrzymaniu decyzji przyznającej wsparcie do wapnowania z NFOŚiGW.

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 14:59