Do kiedy wnioski o dopłat bezpośrednie, a do kiedy o płatności dla małych gospodarstw?Canva
StoryEditorJak nie zgubić się w terminach?

Do kiedy wnioski o dopłat bezpośrednie, a do kiedy o płatności dla małych gospodarstw?

31.05.2024., 18:00h
Ministerstwo rolnictwa już dwa razy zmieniało ostateczny termin naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2024 r. Dlatego przypominamy najważniejsze terminy, w tym do kiedy złożyć wniosek, do kiedy można go poprawiać, a do kiedy złożyć wniosek o dopłaty dla małych gospodarstw?

Wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2024 r. można składać do ARiMR do 1 lipca

W związku z postulatami środowisk rolniczych minister rolnictwa wydłużył termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie, przejściowego wsparcia krajowego i obszarowego z II filaru WPR do 1 lipca br.

Zmiany do wniosków można składać natomiast do 16 lipca  br. Ostateczny termin składania wniosków o dopłaty mija 26 lipca 2024 r. Rolnicy, którzy złożą wnioski po 1 lipca, otrzymają dopłaty niższe o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Do kiedy można złożyć wniosek o płatność dla małuych gospodarstw?

Jak zapowiadano wcześniej, terminy te nie dotyczą wniosków o przyznanie nowych płatności bezpośrednich, tj. płatności dla małych gospodarstw oraz w ramach ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji”.

image
Chociaż termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie wydlużono do 1 lipca, rolnicy nie powinni odkładać tego na ostatnią chwilę, tym bardziej, że zmiany do złożonych już deklaracji można wprowadzać do 26 lipca
FOTO: Magdalena Szymańska

Wnioskowanie o płatność dla małych gospodarstw oraz zmiana wniosku, która będzie polegała na zawnioskowaniu o płatność w ramach nowego ekoschematu, będą możliwe do 31 sierpnia 2024 r. Rolnicy, którzy będą chcieli otrzymać płatność dla małych gospodarstw oraz płatność w ramach nowego ekoschematu, muszą najpierw złożyć standardowy wniosek w podstawowym terminie, który obecnie trwa do 1 lipca.

Zmiany w WPR i dopłatach bezpośrednich

Warto zaznaczyć także, że Rada Europejska dała 13 maja ostateczne zielone światło dla przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej, który uwzględnia m.in.:

  • zwolnienia gospodarstw do 10 ha z kontroli i sankcji za niespełnianie warunkowości;
  • większej swobody w stosowaniu wymogu WPR, aby utrzymać stosunek trwałych użytków zielonych do użytków rolnych powyżej 5% w porównaniu z 2018 r. (GAEC 1);
  • większej swobody w decydowaniu o obowiązkowym okresie utrzymania okrywy glebowej (GAEC 6);
  • uznania dywersyfikacji upraw za alternatywę dla zmianowania (GAEC 7);
  • zniesienia obowiązku ugorowania 4% gruntów ornych (GAEC 8);

Ustawę podpiszą teraz przedstawiciele Rady i Parlamentu Europejskiego. Zostanie ono następnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym i wejdzie w życie następnego dnia po jego opublikowaniu, czyli do końca maja. Wtedy dopiero będzie można wprowadzić w życie krajowe przepisy uwzględniające te zmiany.

Jak już pisaliśmy wielokrotnie na naszych łamach oraz jak zaznaczamy powyżej, rolnicy będą mogli z mocą wsteczną stosować niektóre nowe zasady związane z uwarunkowaniami środowiskowymi podczas składania wniosków o dopłaty w tym roku. Aplikacja eWniosekPlus jest dostosowywana do tych zmian.

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 14:14