Rolnicy dostali więcej czasu na złożenie planu poprawy dobrostanu zwierząt i planu działalności ekologicznejarch.
StoryEditorUłatwienia dla rolników

Dobrostan zwierząt i rolnictwo ekologiczne: więcej czasu na uzyskanie dopłat

09.08.2023., 11:00h
Ministerstwo rolnictwa da rolnikom więcej czasu na złożenie planu poprawy dobrostanu zwierząt i planu działalności ekologicznej. Kiedy upłynie termin? Co z planem działalności rolnośrodowiskowej?

W tym roku rolnicy ubiegali się o dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach. Dla wielu z nich te wymogi nie są łatwe do spełnienia, dlatego potrzebują więcej czasu, by odpowiednio przygotować m.in. załączniki do wniosków obszarowych.

W związku z tym izby rolnicze zawnioskowały do ministra rolnictwa o wydłużenie terminów składania tych załączników. Przypomnijmy -  25 lipca 2023 roku upłynął termin sporządzania planu działalności rolnośrodowiskowej i złożenia planu poprawy dobrostanu zwierząt oraz stosownych oświadczeń. Natomiast do 31 lipca 2023 roku należało sporządzić plany działalności ekologicznej.

Więcej czasu na złożenie planu poprawy dobrostanu zwierząt

Resort rolnictwa częściowo przychylił się do tej prośby. Poinformował w piśmie do Krajowej Rady Izb Rolniczych, że planuje wydłużenie w tym roku terminu złożenia planu poprawy dobrostanu zwierząt oraz stosownych oświadczeń o braku zmian w planie poprawy dobrostanu zwierząt do 30 września 2023 roku.

Termin złożenia planu działalności ekologicznej wydłużony

Natomiast w przypadku Interwencji Rolnictwo ekologiczne PS WPR 2023-2027 resort planuje wydłużenie terminu sporządzania planów działalności ekologicznej do 30 września 2023 roku. Umożliwi także rolnikom składanie do ARiMR kopii wybranych stron planu działalności ekologicznej do 15 października 2023 roku.

Plan działalności rolnośrodowiskowej bez dłuższego terminu. „Byłoby to niekorzystne dla rolników”

Natomiast w przypadku plan działalności rolnośrodowiskowej ministerstwo uznało, że wydłużenie terminu sporządzenia planu jest nieuzasadnione i byłoby niekorzystne dla rolników, skoro to ekspert przyrodniczy lub doradca rolnośrodowiskowy doprecyzowuje szczegółowo wymogi poszczególnych interwencji i wariantów, co zapewnia prawidłową realizację zobowiązań.

-Plan działalności rolnośrodowiskowej jest kluczowym dokumentem określającym wymogi danego zobowiązania.Ustanawiając termin 25 lipca wzięto pod uwagę potrzebę skutecznej i sprawnej weryfikacji przez ARiMR złożonych przez beneficjentów wniosków, ich kontroli administracyjnej, a także kontroli na miejscu, w celu umożliwienia jak najwcześniejszego dokonania wypłat płatności, czyli po 1 grudnia danej kampanii naboru wniosków – wyjaśnia ministerstwo.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. lipiec 2024 05:42