Dopłaty bezpośrednie 2023: Jakie ekoschematy najczęściej wybierają polscy rolnicy?Canva/Tygodnik Poradnik Rolniczy
StoryEditorJakie ekoschematy są popularne?

Dopłaty bezpośrednie 2023: Jakie ekoschematy najczęściej wybierają polscy rolnicy?

10.07.2023., 17:00h
Do końca czerwca rolnicy mogli składać w ARiMR wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 roku. Żeby podwyższyć kwotę płatności, rolnicy muszą realizować ekoschematy. Ilu z nich zdecydowało się na to? Jakie ekoschematy były wybierane najczęściej w poszczególnych województwach?

ARiMR przyjmowała wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok od marca do czerwca

30 czerwca ARiMR zakończyła przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe. Do Agencji wpłynęło około 1,23 mln wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok. W tym roku po raz pierwszy rolnicy wnioskowali o płatności związane z realizacją ekoschematów.

Rolnictwo węglowe najczęściej wybieranym ekoschematem przez polskich rolników

Z danych, jakie ARiMR przesłała „Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu”, wynika, że największym zainteresowaniem wśród rolników cieszyło się „Rolnictwo węglowe”. Łącznie zawnioskowało o nie ponad 423 tys. rolników, z czego najwięcej w województwach mazowieckim i lubelskim, tj. po ponad 58 tys. w każdym z nich. Z dużym zainteresowaniem ten ekoschemat spotkał się także w województwie wielkopolskim (44,6 tys. wniosków) i łódzkim (41,4 tys. wniosków). O dopłaty z tego tytułu zawnioskowało najmniej rolników (niespełna 6 tys.) z województwa lubuskiego.

image

Jednaą z praktyk w ramach "Rolnictwa węglowego" jest wymieszanie obornika w ciągu 12 godzin od aplikacji

FOTO: Magdalena Szymańska

Ponad 90 tys. wniosków na ekoschemat „Dobrostan zwierząt”

Na drugim miejscu znalazł się ekoschemat „Dobrostan zwierząt”, o który wnioskowało około 90,3 tys. rolników. Przodują tutaj rolnicy z Mazowsza, Podlasia i Wielkopolski, co zapewne jest związane z intensywnością hodowali bydła w tych rejonach. W województwie podlaskim o dopłaty dobrostanowe ubiega się ponad 18,7 tys. rolników, w Mazowieckiem – ponad 14,2 tys., a w województwie wielkopolskim – około 11 tys. rolników.

Jakie jest zainetresowaniem pozostałymi ekoschematami?

Około 15,7 tys. rolników złożyło wnioski w ramach ekoschematu „Retencjonowanie wody na TUZ”, z czego najwięcej na Podlasiu i Lubelszczyźnie. O dopłaty z tytułu stosowania „Integrowanej produkcji roślin” ubiega się ponad 6,3 tys. rolników. Na realizację ekoschematu „Obszary z roślinami miododajnymi” zdecydowało się około 5,2 tys. rolników, z czego najwięcej w województwie mazowieckim. Z najmniejszym zainteresowaniem spotkał się ekoschemat „Biologiczna uprawa roślin”.

image

Ekoschematy 2023 wg województw

FOTO: Tygodnik Poradnik Rolniczy

1/3 rolników ubiegających się o dopłaty bezpośrednie zamierza realizować ekoschematy

Z agencyjnych statystyk wynika, że o wsparcie w ramach przynajmniej jednego ekoschematu ubiega się około 35% wnioskujących.

Jeszcze można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie, ale ARiMR potrąci wysokość płatności za opóźnienie

Kto nie zdążył złożyć wniosku o dopłaty w terminie, może to jeszcze zrobić do 25 lipca, ale za każdy dzień opóźnienia należne dopłaty będą obniżane o 1%. Według obecnych przepisów zmiany do złożonych do 30 czerwca wniosków można składać bez żadnych sankcji finansowych do 17 lipca, a z sankcjami również do 25 lipca.

W tych terminach nie uwzględniono jednak zapowiadanych zmian w dopłatach dla małych gospodarstwach oraz w ekoschemacie „Rolnictwo węglowe”, które czekają na zgodę Komisji Europejskiej i mają być wprowadzane dopiero w sierpniu.

image
Zmiany w dopłatach bezpośrednich

Dopłata ryczałtowa wyższa od dwóch najczęstszych dopłat bezpośrednich. Komu to się opłaci?

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. listopad 2023 03:09