Dopłaty bezpośrednie 2024: Rolnicy chcą zmiany terminów w ekoschematachTygodnik Poradnik Rolniczy/Canva
StoryEditorBędą zmiany w ekoschematach?

Dopłaty bezpośrednie 2024: Rolnicy chcą zmiany terminów w ekoschematach

15.01.2024., 10:57h
Rolnicy domagają się zmian w terminach ekoschematów. Chcą, by były rozliczane rozliczane w roku agrotechnicznym, a nie kalendarzowym. Wystąpili także do ministra Siekierskiego o powołanie zespołu do spraw przygotowania propozycji zmiany ekoschematów.

Za rolnikami pierwszy rok ubiegania się o dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach. Łatwo nie było, bo zmian jest sporo, a część z nich przysparza gospodarzom dodatkowej pracy. Dlatego wnioskują oni o uproszczenia w kampanii 2024, m.in. o zmianę terminów rozliczania realizacji ekoschematów.

Ekoschematy rozliczane w roku agrotechnicznym, a nie kalendarzowym?

Izby rolnicze chcą ustalenia roku agrotechnicznego (a nie roku kalendarzowego) jako wyznacznika w rejestrze działań agrotechnicznych przy rozliczaniu realizacji ekoschematów. Ich zdaniem umożliwi to stosowanie wymaganych uprawek pod daną roślinę, zgodnie ze sztuką agrotechniki.

W szczególności problem dotyczy ekoschematu „Uproszczone systemy uprawy", który w danym roku kalendarzowym nie może być połączony z ekoschematami „Wymieszanie słomy z glebą" i „Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji", mimo że działania te dotyczą dwóch różnych upraw w plonie głównym.

- Uznanie roku agrotechnicznego (od zabiegów przedsiewnych do zbioru rośliny) w rejestrze działań agrotechnicznych bezpośrednio przekłada się na działania związane z uprawą rośliny w plonie głównym – tłumaczy Wiktor Szumlewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Wiosenna orka w kukurydzy uniemożliwia rolnikom skorzystanie z ekoschematu

Jako przykład rolnicy podają kukurydzę. W tej uprawie zwykle stosowanym zabiegiem jest wiosenna orka, która uniemożliwia korzystanie z ekoschematu uproszczone systemy uprawy, w sytuacji gdy rolnik chciałby zastosować system bezorkowy po zbiorze kukurydzy i pozostawić np. mulcz w okresie zimowym jako okrywę gleby.

Jeżeli chodzi o wymieszanie resztek pożniwnych lub obornika z glebą, to robi się to zazwyczaj zaraz po zebranym plonie, co nie koliduje z uprawą bezorkową.

- Przyjęcie okresu agrotechnicznego, a nie kalendarzowego umożliwi łączenie w ekoschematach uprawy bezorkowej z wymieszaniem obornika i resztkami pożniwnymi w tym samym okresie pod daną roślinę – wyjaśnia Szmulewicz we wniosku do ministra Siekierskiego.

Powstanie zespół do spraw zmian w ekoschematach?

Rolnicy chcą także powołania zespołu do spraw przygotowania propozycji zmiany ekoschematów. Miałby on opracować listę wszystkich koniecznych uproszczeń w realizacji płatnych praktyk.

image
Dopłaty bezpośrednie 2024

Ekoschematy 2024: przyoranie obornika i gnojowica. Czy wystarczy oświadczenie zamiast zdjęcia geotagowanego?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 23:09