
Zmiana definicji TUZ od 2025 roku
Jak tłumaczyła dyrektor Jolanta Dobiesz trwały użytek zielony to trawy, łąki i pastwiska, które co najmniej 5 lat są użytkowane w ten sposób.
- W Polsce również na gruntach ornych uprawiane są trawy. Dotychczas jeżeli rolnik na tym samym polu, co roku uprawiał trawę na gruntach ornych, to w 6 roku stawał się on TUZ. W 2025 roku na podstawie uwag rolników została zmieniona definicja trwałych użytków zielonych. Trawa na gruntach ornych nie staje się z automatu po 5 latach TUZ, jeżeli jest to trawa w siewie czystym lub plantacja nasienna traw - wyjaśniła ekspertka ARiMR. Dodała, że wyróżnia się dwa rodzaje trwałych użytków zielonych – zwyczajne i cenne.
Cennych przyrodniczo TUZ-ów nie można przekształcać czy zaorywać. Jeśli rolnik to zrobi, to zmniejszona będzie płatność ze względu na warunkowość środowiskową, a ponadto rolnik ma obowiązek przywrócenia łąki czy pastwiska.
- Dotyczy to wyznaczonych trwałych użytków zielonych. Zwykłe TUZ może przyorać i zmienić sposób ich użytkowania - dodała Jolanta Dobiesz.
Ekochemat Zróżnicowana struktura upraw: decyduje rolnik
Rolnicy zastanawiają się również, czy w tym roku trzeba deklarować zróżnicowaną strukturę upraw na każdej z działek.
Jak wyjaśniła dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR do tej pory rolnik zaznaczał check box, że chce zawnioskować o płatność do zróżnicowanej struktury upraw, ponieważ to Agencja decydowała, czy zostały spełnione warunki.
- Ten ekoschemat mógł dotyczyć wszystkich działek w gospodarstwie. Natomiast w związku z tym, że jest wprowadzony limit powierzchni w ekoschematach (do 300 ha), to podjęliśmy decyzję, że trudno będzie później wskazywać, który ekoschemat rolnik chciał wybrać. Być może bardziej opłacalne dla rolnika będzie wprowadzenie innych ekoschematów i ubieganie się o płatności do nich, niż zróżnicowana struktura upraw - wyjaśniła specjalistka Agencji. Dodała, że od 2025 r. rolnik sam decyduje na podstawie oceny opłacalności czy ubiegać się o ekoschemat zróżnicowana struktura upraw, na jednej czy wszystkich działkach.
- Rolnik musi sobie wyważyć, co się bardziej opłaca i zaznaczyć to na tych działkach, które mieszczą się w limicie 300 ha. Mamy możliwość wyboru ekoschematów. Ponadto system informuje, jeśli na danej działce jest więcej niż dwa ekoschematy, czy praktyki - podkreśliła Jolanta Dobiesz.
Dorota Kolasińska