Dopłaty bezpośrednie: ARiMR wypłaciła o połowę mniej zaliczek niż rok temu. Co się dzieje?Archiwum PWR/Canva
StoryEditorRolnicy dostają mniej pieniędzy z ARiMR

Dopłaty bezpośrednie: ARiMR wypłaciła o połowę mniej zaliczek niż rok temu. Co się dzieje?

06.11.2023., 09:55h
Rolnicy alarmują, że otrzymują w tym roku dużo niższe zaliczki dopłat bezpośrednich niż rok temu. Do tej pory na ich konta ARiMR przelała 4,47 mld zł. To ponad dwa razy mniej niż rok temu. Dlaczego tak się dzieje?

350 tys. rolników wciąż czeka na zaliczki dopłat bezpośrednich.

Od 16 października ARiMR wypłaca zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Do 3 listopada na konta rolników trafiło 4,47 mld zł.

- Z tej kwoty 3,89 mld zł to zaliczki w ramach płatności bezpośrednich i trafiły one do 884 tys. rolników. Z kolei 580 mln zł trafiło do 470 tys. gospodarzy w ramach zaliczek z tytułu ONW - tłumaczy Agencja. A to oznacza, że ok. 350 tys. rolników wciąż czeka na pieniądze. W tegorocznej kampanii złożono 1,24 mln wniosków o dopłaty bezpośrednie.

Dopłaty bezpośrednie: ARiMR wypłaciła rolnikom o połowę mniej zaliczek niż rok temu

Rolnicy denerwują się jednak, że na ich konta wpływa dużo mniej pieniędzy niż rok temu. I faktycznie. Do 3 listopada 2022 r. ARiMR przekazała rolnikom 9,1 mld zł, czyli ponad dwa razy tyle niż obecnie! Jeśli wziąć pod uwagę same płatności bezpośrednie bez ONW, to w 2022 roku 924 tys. rolników otrzymało ponad 7,72 mld zł zaliczek. W tym roku do 884 tys. beneficjentów trafiło jedynie 3,89 mld zł. 

Rolnicy nie dostaną zaliczek ekoschematów

Jednym z powodów takiej sytuacji jest fakt, że ARiMR nie wypłaca zaliczek za ekoschematy. Dlaczego? Bo wciąż nie ma stawek ekoschematów ​w polskiej walucie. Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że dopłaty w ramach ekoschematów będą wypłacane dopiero z końcowymi płatnościami bezpośrednimi. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ:

image
Dopłaty bezpośrednie 2023

Ekoschematy: rolnicy nie dostaną zaliczek za 2023 rok!

Ale brak zaliczek ekoschematów nie do końca tłumaczy, dlaczego rolnicy dostają o połowę mniej zaliczek. Przecież na ekoschematy przeznaczono 25 proc. budżetu dopłat, a nie 50 proc. Dlatego zapytaliśmy ARiMR i MRiRW o powód niższych przelewów. Czekamy na odpowiedź.

Rolniku, upewnij się, że dopłaty bezpośrednie wpłyną na Twoje konto

ARiMR przypomina rolnikom, że pieniądze z dopłat bezpośrednich, w tym zaliczki, Agencja przeleje wyłącznie na konta bankowe zgłoszone we wpisie do ewidencji producentów. Bardzo ważne jest zatem, by numery rachunków były aktualne.

Kiedy ARiMR przeleje resztę dopłat bezpośrednich rolnikom?

ARiMR będzie realizować wypłatę zaliczek do 30 listopada. Z kolei od 1 grudnia Agencja rozpocznie wypłacać pozostałą część dopłat bezpośrednich za 2023 rok.

A jakie są STAWKI dopłat bezpośrednich w złotówkach? Sprawdź TUTAJ

image
Stawki dopłat bezpośrednich 2023

Dopłaty bezpośrednie 2023: znamy oficjalne STAWKI

image
Stawki dopłat bezpośrednich 2023

Dopłaty bezpośrednie za 2023 DUŻO niższe niż przed rokiem. Sprawdź, o ile

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 07:05