Dopłaty bezpośrednie: do kiedy można bezkarnie zmieniać wniosek?Canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2024

Dopłaty bezpośrednie: do kiedy można bezkarnie zmieniać wniosek?

01.07.2024., 10:09h
Rolnikom zostało już tylko kilka godzin na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie. Do kiedy można zmieniać wniosek bez konsekwencji finansowych?

1 lipca ostatnim dniem na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie

Kończy się nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. Rolnicy mają już tylko kilka godzin na złożenie dokumentów w aplikacji e-Wniosek Plus. Do tej pory do ARiMR wpłynęło 1,1 mln wniosków (rok temu było ich blisko 1,24 mln).

- Oznacza to niecałe 90 proc. potencjalnych beneficjentów ubiegających się o płatności, a termin na złożenie wniosków upływa 1 lipca br. - mówił pod koniec czerwca na konferencji prasowej Leszek Szymański, zastępca prezesa ARiMR. 

Dopłaty bezpośrednie: do kiedy można bezkarnie zmieniać wniosek?

Rolnicy, którzy złożyli wniosek, ale chcieliby nanieść jeszcze pewne poprawki mogą to zrobić bez żadnych sankcji w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

- Na wprowadzanie zmian we wnioskach bez konsekwencji finansowych rolnicy mają czas do 16 lipca - przypomina ARiMR.

Dopłaty bezpośrednie 2024: jaka kara dla spóźnialskich?

Wnioski i zmiany do wniosku będzie można składać jeszcze do 26 lipca, ale w tzw. okresie sankcyjnym, czyli za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1 proc. 

Także złożenie załączników od dnia 17 lipca 2024 r. do dnia 26 lipca 2024 r. skutkuje nałożeniem kar administracyjnych w części dotyczącej danego załącznika. Natomiast wniosek złożony po dniu 26 lipca 2024 r. nie jest rozpatrywany. 

Płatności dla małych gospodarstw i dopłaty do ugorowania

Przypominamy jednocześnie, że terminy te nie dotyczą wniosków o przyznanie nowych form płatności bezpośrednich tj.: Płatności dla małych gospodarstw oraz Płatności w ramach ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji”.

Wnioski o Płatności dla małych gospodarstw oraz nowy ekoschemat „Grunty wyłączone z produkcji” składa się do 31 sierpnia br. Ale rolnicy, którzy będą chcieli otrzymać te płatności, muszą najpierw złożyć standardowy wniosek w podstawowym terminie.

image
Dopłaty po 2027 roku

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach? Wojciechowski proponuje 7 płatności

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 07:11