Dopłaty bezpośrednie i ekoschematy: 100 tys. rolników dostanie pieniądze najwcześniej za dwa miesiąceMRiRW/Canva
StoryEditorCo z wypłatą dopłat bezpośrednich?

Dopłaty bezpośrednie i ekoschematy: 100 tys. rolników dostanie pieniądze najwcześniej za dwa miesiące

06.02.2024., 17:17h
Cały czas są problemy z wypłatą dopłat bezpośrednich i ekoschematów. Wiceprezes ARiMR poinformował dziś, że pierwsze przelewy ruszą w marcu. Ale tysiące rolników dostanie pieniądze najwcześniej za dwa miesiące. - Opóźnienia wynikają z błędów i zaniechań poprzedniej ekipy - tłumaczy minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Opóźnienia w wypłacie dopłat bezpośrednich. "Na to trzeba miesięcy"

Rolnicy od miesięcy czekają na pieniądze z ekoschematów i końcowe dopłaty bezpośrednie. Tymczasem wciąż są poważne trudności, które utrudniają wypłatę wsparcia.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował podczas dzisiejszego spotkania z organizacjami rolniczymi, że opóźnienia te wynikają z błędów i zaniechań poprzedniej ekipy.

- Tego się nie da nadrobić w ciągu paru tygodni. Na to trzeba miesięcy – podkreślił.

Także Leszek Szymański, wiceprezes ARiMR potwierdził, że brak wypłaty dopłat wynika „z zaszłości i podjętych decyzji przy wypłacaniu zaliczek w ramach płatności bezpośrednich”.

- W tym roku zostały wypłacone zaliczki do płatności bezpośrednich nie ujmujące płatności PROW,  płatności do gospodarstw ekologicznych i ekoschematów. W związku z tym wypłacona kwota była mniejsza, a rolnicy otrzymali o wiele niższe zaliczki niż w poprzednich latach – podkreślił.

Wiceprezes ARiMR: nadganiamy pracę, którą w ARiMR należy wykonać

Szymański poinformował, że obecnie trwają prace nad przyspieszeniem dopłat.

- Obecnie nadganiamy pracę, którą w ARiMR należy wykonać. Trzeba było dostosować system informatyczny do możliwości wypłacenia środków. Tak naprawdę przyspieszając pracę nad budową systemu informatycznego i wdrażając nowe komponenty, dopiero możemy wypłacać te środki dla rolników – podkreślił.

Pracownicy ARiMR: obecnie największym problemem jest realizacja płatności obszarowych

Także pracownicy ARiMR w piśmie przesłanym 5 lutego do prezesa ARiMR Wojciecha Legawca zwracają uwagę, że największym problemem, z jakim boryka się obecnie Agencja to realizacja płatności obszarowych. Nie wróży to szybkiego tempa już i tak mocno spóźnionych wypłat.

Wiceminister Stefan Krajewski obiecuje natomiast, że system ARiMR będzie naprawiony do końca lutego.

- Przygotowywany jest system wypłaty dopłat bezpośrednich, ekoschematów i dobrostanu, który do końca lutego będzie gotowy - mówił podczas spotkania z rolnikami.

Ekoschematy powierzchniowe w marcu, dobrostan zwierząt dopiero w połowie kwietnia

Niestety, rolnicy muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Pierwsze pieniądze z ekoschematów powierzchniowych wpłyną na ich konta najwcześniej w marcu. Decyzje będą wydawane dopiero od 26 lutego. Dużo dłużej na przelew poczekają hodowcy. Za dobrostan ARiMR rozpocznie wypłaty dopiero w połowie kwietnia.

- Od marca dla 340 tys. rolnikom, którzy deklarowali płatności do ekoschematów powierzchniowych będą wypłacane środki na konta. Natomiast 94 tys. rolnikom, którzy deklarowali ekoschematy związane z dobrostanem, płatności będą wypłacane od połowy kwietnia – tłumaczył Szymański.  

Wiceminister Krajewski obiecuje przyspieszenie wypłaty dopłat dla rolników

Obecny na spotkaniu wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski zapewnił, że dokłada starań, by przyspieszyć wypłaty dopłat.

- Bardzo poważnie traktujemy rolników. Będę robił wszystko, żeby jak najszybciej te dopłaty popłynęły do rolników – powiedział.

Brakuje pieniędzy na ekoschematy

Ale opóźnienia w wypłacie płatności to nie jedyny problem. Okazuje się bowiem, że zapotrzebowanie na pieniądze z ekoschematów znacznie przekracza budżet. 

- Zapotrzebowanie na kasę jest 30 procent większe niż możliwości. A nie mamy możliwości przesunięcia na to. Więc trwa teraz liczenie, w jaki sposób podzielić kasę na punkty, aby były jak najbliżej do tych wstępnie planowanych i wnioskowanych przez rolników stawek – zaznaczył pod koniec stycznia wiceminister rolnictwa Adam Nowak.

​Siekierski: rolnicy otrzymają mniejsze o 30 proc. dopłaty bezpośrednie

O tym, że polscy rolnicy otrzymają dużo niższe dopłaty bezpośrednio mówił też kilka tygodni temu minister rolnictwa Czesław Siekierski. Zaznaczył, że rolnicy otrzymają o 30 proc. niższe dopłaty, a realizacja narzuconych ekoschematów jest dużym obciążeniem administracyjnym.

image
Trwają kontrole ARiMR

Prezes Izb Rolniczych: połowa rolników może nie dostać dopłat do ekoschematów

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. luty 2024 16:32