Wiceminister rolnictwa Adam Nowak: zapotrzebowanie na ekoschematy przekracza budżet o 30 procentarch./Canva
StoryEditorChaos z ekoschematami

Brakuje pieniędzy na ekoschematy! Budżet przekroczony o 30 proc. Wiemy, kiedy będą ogłoszone STAWKI

31.01.2024., 07:55h
Jest problem z wypłatą dopłat bezpośrednich. Okazuje się, że brakuje środków na ekoschematy, bo rolnicy złożyli dużo więcej wniosków o te praktyki niż jest pieniędzy. - Zapotrzebowanie na ekoschematy przekracza budżet o 30 procent. Trwa teraz liczenie, w jaki sposób podzielić kasę na punkty - tłumaczy wiceminister rolnictwa Adam Nowak. Kiedy wreszcie poznamy stawki?

Wiceminister rolnictwa o opóźnieniach w wypłacie dopłat: jest duży zator w ARiMR

Rolnicy z niecierpliwością czekają na stawki ekoschematów i na wypłatę końcowych dopłat bezpośrednich. Sprawa nie jest prosta, bo jak przyznaje rząd, w ARiMR jest spory zator, który mocno opóźnia realizację płatności obszarowych.

- Z uwagi na chaos i na złożoność wniosków w ubiegłym roku, jest w tej chwili duży zator w ARiMR. Z tego wynikają problemy dla rolników chociażby z wypłatami dopłat bezpośrednich i z rozliczeniem ekoschematow – zaznaczył podczas spotkania z rolnikami w Pawłowiczkach (woj. opolskie) Adam Nowak, wiceminister rolnictwa.

Stawki ekoschematów mają być w ciągu kilku dni

Nowak poinformował też, że w ciągu najbliższych dni rolnicy poznają stawki ekoschematów.  

- Pod koniec tego tygodnia albo na początku przyszłego zostaną podane ustalone stawki ekoschematów – powiedział.

Zapotrzebowanie na ekoschematy przekracza budżet o 30 procent

To niestety koniec dobrych informacji. Okazuje się, że zapotrzebowanie na pieniądze z ekoschematów znacznie przekracza budżet. Mało tego, jest problem, żeby przesunąć środki na realizację tych płatności.

- Zapotrzebowanie na kasę jest 30 procent większe niż możliwości. A nie mamy możliwości przesunięcia na to. Więc trwa teraz liczenie, w jaki sposób podzielić kasę na punkty, aby były jak najbliżej do tych wstępnie planowanych i wnioskowanych przez rolników stawek – zaznaczył wiceminister Nowak.

Kiedy ruszy wypłata pieniędzy z ekoschematów?

A kiedy zostaną wypłacone ekoschematy? O to zapytaliśmy ARiMR, ale wciąż czekamy na odpowiedź. Natomiast z informacji portalu topagrar.pl wynika, że wypłaty powinny ruszyć na początku marca.

Będą zmiany w ekoschematach od kampanii 2025 

Nowak poinformował też, że rząd będzie chciał wprowadzić zmiany w ekoschematach i dopłatach bezpośrednich od kampanii 2025.

- Do 15 marca tego roku już nie zdążymy ze zmianami, bo wtedy rozpocznie się nowy nabór wniosków o dopłaty. Więc tych zmian nie będziemy w stanie przeprowadzić, bo jest to proces długotrwały. Ale już za chwilę będziemy rozpoczynali konsultacje i rozmowy na temat kształtu ekoschematów w roku 2025 – podkreślił Nowak. Dodał, że rząd chce, by rolnicy podejmując po tegorocznych żniwach decyzję o uprawach, mieli już wiedzę, jak dokładnie będą wyglądać ekoschematy.

- Na tym polega odpowiedzialne państwo, że rolników informuje o zmianach przepisów z wyprzedzeniem a nie w trakcie – podkreślił Nowak.

Rolnicy: ekoschematy to jedno wielkie zło

Obecni na spotkaniu rolnicy poinformowali, że nie są zadowoleni z ekoschematów. Praktyki te okazały się trudne w realizacji i wymagały często niewspółmiernego do korzyści zaangażowania. 

- Ekoschematy to jedno wielkie zło. Od rolników wymaga się wielu prac biurokratycznych, niepotrzebnego planowania, które sprawia kłopoty. Te praktyki działają na niekorzyść rolników i przeszkadzają w prowadzeniu normalnej produkcji rolniczej – mówił Tomasz Cichoń, przewodniczący rejonu kędzierzyńsko-kozielskiego Związku Śląskich Rolników.

Siekierski: Polscy rolnicy otrzymają mniejsze o 30 proc. dopłaty bezpośrednie,

O tym, że dopłaty bezpośrednie będą niższe uprzedzał już wcześniej minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Polscy rolnicy otrzymają mniejsze o 30 proc. dopłaty bezpośrednie, a realizacja narzuconych ekoschematów jest dużym obciążeniem administracyjnym. Jest to wynik decyzji poprzedniego rządu – stwierdził 24 stycznia szef resortu rolnictwa podczas spotkania z protestującymi rolnikami w Słupnie, w powiecie płockim.

Minister zwrócił uwagę, że obniża to często wydajność i opłacalność, przez co pogarsza się konkurencyjność polskiego rolnictwa, zwłaszcza wobec napływu tańszych produktów ukraińskich.

Kamila Szałaj, materiał zebrał Mariusz Dróżdż

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 09:58