envato elements
StoryEditorWalka z ASF

Dopłaty do bioasekuracji: ARiMR przedłuża nabór wniosków

11.10.2023., 11:03h
Decyzją Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nabór wniosków na „Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń” został przedłużony. Rolnicy, którzy chcą otrzymać pieniądze, mogą jeszcze składać dokumenty. Do kiedy?

Kto może dostać dopłaty do bioasekuracji? 

Jak informuje na swojej stronie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, o dopłaty do bioasekuracji mogą ubiegać się rolnicy – osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Zainteresowani potencjalni beneficjenci tej pomocy muszą zajmować się chowem lub hodowlą nie mniej niż pięćdziesięciu świń (średniorocznie) albo hodowlą świń ras rodzimych lub ras czystych. Działalność prowadzona przez ubiegających się o wsparcie powinna być zarejestrowana na nieruchomości objętej inwestycją, a od realizującego ją podmiotu wymaga się wpisu do ewidencji producentów. 

Na co można przeznaczyć pieniądze z dopłat do bioasekuracji? 

Celem dopłat do bioasekuracji, wypłacanych przez ARiMR, jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się ASF. Z tego powodu z tych funduszy pokryć można inwestycje, które przyczynią się do realizacji tego celu. Lista obejmuje: 

  • wykonanie ogrodzenia, 
  • utworzenie zadaszonej niecki dezynfekcyjnej, 
  • wyposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenia do dezynfekcji, 
  • zapewnienie możliwości zdezynfekowania się osób zajmujących się obsługą świń, 
  • budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy, 
  • posadowienie silosu na paszę gotową lub zboże przeznaczone na paszę i zapewnienie utrzymywania świń odrębnie od innych zwierząt. 

Dopłaty do bioasekuracji: ile pieniędzy można dostać? 

Obecnie łączny limit dofinansowania wynosi 100 tys. zł. W ramach dopłat do bioasekuracji rolnik może ubiegać się o refundację do 80 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych. W przypadku instalacji ogrodzeń obowiązują osobne stawki. Można wnioskować także o przyznanie 50-procentowej zaliczki. Należy o nią wystąpić na etapie składania wniosku o przyznanie pomocy i wnieść zabezpieczenie w formie weksla in blanco. ARiMR podkreśla, że w obecnej formie pomocy do działań mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu ASF nie są już potrzebne gwarancje bankowe, które obowiązywały w poprzedniej wersji tego wsparcia, realizowanego w ramach PROW 2014-2020. 

Do kiedy można wnioskować o dopłaty do bioasekuracji? 

Wstępnie ostateczny termin składania wniosków o dopłaty do bioasekuracji wyznaczono na początek października, jednak decyzją ARiMR został on przedłużony. W tej chwili zakończenie naboru jest planowane na 20 października 2023 r. Wnioski można składać tylko drogą elektroniczną przez PUE Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 22:58