Dopłaty do kukurydzy 2024: wnioski tylko papierowe i bez fakturTygodnik Poradnik Rolnicz/Canva
StoryEditorDopłaty do kukurydzy 2024

Dopłaty do kukurydzy 2024: wnioski tylko papierowe i bez faktur

15.02.2024., 17:51h
Niebawem ruszy nabór wniosków o dopłaty do kukurydzy. ARiMR będzie przyjmowała wnioski tylko w wersji papierowej, nawet w soboty. Rolnicy nie będą musieli dołączać faktury sprzedaży.

Dopłaty do kukurydzy: rolnicy będą mieli kilka dni na złożenie wniosku

Już niebawem powinien ruszyć nabór wniosków o dopłaty do kukurydzy. Wciąż nie znamy terminu rozpoczęcia naboru, ale dziś ministerstwo rolnictwa poinformowało, że przyjmowanie wniosków będzie trwało do 29 lutego 2024 r. Wcześniej wiceminister Stefan Krajewski mówił, że ARiMR planuje wydłużenie tego terminu do 15 marca. Najwyraźniej jednak z tego pomysłu nic nie wyszło. A to oznacza, że rolnicy będą mieli bardzo mało czasu na złożenie dokumentów - zaledwie kilka dni. 

Dopłaty do kukurydzy: wnioski tylko papierowe i bez faktur sprzedaży

Dyrektor Departamentu Budżetu w ministerstwie rolnictwa poinformowała dziś, że wnioski o dopłaty do kukurydzy będą przyjmowane tylko w formie papierowej.

- Do wniosku nie trzeba będzie dołączać faktury sprzedaży kukurydzy - wyjaśniła dyrektor Agnieszka Kłódkowska-Cieślakiewicz.

Wiceprezes ARiMR Leszek Szymański dopowiedział, że wnioski będą w wersji papierowej, a nie elektronicznej, "żeby rolnicy mieli możliwość uzupełnienia". 

Biura ARiMR czynne w sobotę i dedykowane okienka

Szymański zaznaczył też, że ze względu na krótki czas złożenia wniosku, biura ARiMR będą czynne także w sobotę.

- ARiMR będzie organizowała pracę w sobotę. Będą też okienka dedykowane tylko składających wniosek o dopłaty do kukurydzy i pomoc suszową. Jeśli ktoś będzie przychodził w innych sprawach, np. IRZ, to będzie miał inne okienko - powiedział.

Jakie stawki dopłat do kukurydzy?

Dopłaty do kukurydzy wyniosą:

  • 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w województwie lubelskim i podkarpackim;
  • 700 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w pozostałych województwach - dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim.

Dlaczego część rolników dostanie 1000 zł/ha, a inni 500 zł? 

Ministerstwo rolnictwa w piśmie przesłanym do Krajowej Rady Izb Rolniczych tłumaczy, że stawki pomocy zostały zróżnicowane regionalnie, ponieważ regiony południowo-wschodniej Polski są najbardziej oddalone od rynków zbytu krajowego ziarna, stąd dodatkowe koszty transportu.

- W sytuacji nasycenia kukurydzą rynku lokalnego istnieje potrzeba transportowania ziarna na dalsze odległości do oddalonych rynków zbytu - tłumaczy wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.

Kiedy ARiMR wypłaci dopłaty do kukurydzy?

Dopłaty będą wypłacane do upraw o powierzchni do 100 ha. Budżet na realizację wsparcia wynosi 1 mld zł. 19 stycznia Komisja Europejska zgodziła się na udzielenie tej pomocy.

ARiMR ma czas na wypłatę tego wsparcia do 30 czerwca 2024 roku.

image
Dopłaty do kukurydzy 2024

Dopłaty do kukurydzy 2024: dlaczego część rolników dostanie 1000 zł/ha, a inni 500 zł?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 11:50