Trwa nabór wniosków o dopłaty do kukurydzy. Zainteresowanie pomocą jest ogromne.Katarzyna Sierszeńka
StoryEditorDopłaty do kukurydzy 2024

Dopłaty do kukurydzy: ilu rolników złożyło wnioski? Mamy najnowsze dane z ARiMR!

26.02.2024., 10:23h
Już tylko 4 dni zostały rolnikom na złożenie wniosków o dopłaty do kukurydzy. Zainteresowanie wsparciem jest ogromne, dlatego do czwartku biura ARiMR są czynne dłużej. Ilu rolników ubiega się o pomoc? Co jeśli zostanie przekroczony budżet pomocy?

Dopłaty do kukurydzy: tylko w sobotę ponad 12 tys. rolników złożyło wnioski

Tylko do czwartku 29 lutego trwa nabór wniosków o dopłaty do kukurydzy. A zainteresowanie wsparciem jest ogromne. Jak poinformowała ARiMR, przez pierwsze trzy dni naboru złożono 64,5 tys. wniosków. Tylko w sobotę ponad 10 tysięcy ! Dla porównania: w 2023 roku o dopłaty do zbóż i rzepaku w ciągu pierwszych pięciu dni złożono 6,1 tys. wniosków.

Biura ARiMR czynne dłużej do czwartku 

Ponieważ zainteresowanie jest duże, aby sprawnie przyjąć wnioski, godziny pracy Biur Powiatowych zostały wydłużone. W tym tygodniu można złożyć dokumenty w następujących godzinach:

  • od 26 do 28 lutego 2024 r., biura będą otwarte dla rolników w godzinach 07:00-18:00;
  • w ostatnim dniu naboru, tj. 29 lutego 2024 r. od godziny 07:00 do 22:00 lub do ostatniego interesanta;

Czy wystarczy pieniędzy dla rolników na dopłaty do kukurydzy? 

Budżet programu wynosi 1 mld zł, ale zainteresowanie dopłatami jest bardzo duże. ARiMR informuje więc, że  jeżeli wynikająca ze złożonych wniosków kwota pomocy przekroczy przewidzianą na dofinansowanie pulę środków, wówczas do wyliczenia pomocy zostanie zastosowany współczynnik korygujący. A to oznacza, że rolnicy mogą nie otrzymać pełnych stawek.

Jakie stawki dopłaty do kukurydzy?

Dopłaty do kukurydzy wynoszą:

  • 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w województwie lubelskim i podkarpackim;
  • 700 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w pozostałych województwach - dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim.

Kiedy ARiMR wypłaci dopłaty do kukurydzy?

Dopłaty będą wypłacane do upraw o powierzchni do 100 ha. Budżet na realizację wsparcia wynosi 1 mld zł. 19 stycznia Komisja Europejska zgodziła się na udzielenie tej pomocy.

ARiMR ma czas na wypłatę tego wsparcia do 30 czerwca 2024 roku.

image
Ruszają dopłaty do kukurydzy!

Dopłaty do kukurydzy: rusza nabór! Jakie są stawki i terminy? [POBIERZ WNIOSEK]

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 13:42