Dopłaty do kukurydzy: mija termin złożenia wniosku. Do której są czynne biura ARiMR?Elewarr/Canva
StoryEditorDopłaty do kukurydzy 2024

Dopłaty do kukurydzy: mija termin złożenia wniosku. Do której są czynne biura ARiMR?

28.02.2024., 16:30h
Kończy się nabór wniosków o dopłaty do kukurydzy. Ponieważ zainteresowanie jest duże, a czasu na złożenie dokumentów mało, biura ARiMR są czynne dłużej. Do której godziny? Kiedy mija termin naboru?

Dopłaty do kukurydzy: zainteresowanie pomocą ogromne, biura ARiMR czynne dłużej

21 lutego ruszył nabór wniosków o dopłaty do kukurydzy. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem: do tej pory rolnicy złożyli 123,6 tys. wniosków! Ci, który jeszcze tego nie zrobili mają coraz mniej czasu - tylko do 29 lutego. Dlatego biura ARiMR, aby sprawnie przyjąć wszystkie wnioski, pracują dłużej:

  • w dni robocze od 22 lutego do 28 lutego 2024 r., biura będą otwarte dla rolników w godzinach 07:00-18:00;
  • w ostatnim dniu naboru, tj. 29 lutego 2024 r. od godziny 07:00 do 22:00 lub do ostatniego interesanta;

Dopłaty do kukurydzy bez faktury sprzedaży kukurydzy

- Warunkiem otrzymania pomocy jest spełnianie kryterium mikro, małego lub średniego przedsiębiorstw i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy z wyłączeniem upraw kukurydzy na kiszonkę. Przepisy nie wymagają jednocześnie załączania do wniosku dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy - tłumaczy ARiMR.

Dopłaty do kukurydzy: gdzie złożyć wniosek?

Wnioski można składać bezpośrednio w kancelarii Biura powiatowego, listownie za pośrednictwem wyznaczonego operatora (np. Poczta Polska) lub za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl.

Skąd pobrać wniosek o dopłaty do kukurydzy?

Wniosek można pobrać poniżej:

Jakie stawki dopłat do kukurydzy?

Dopłaty do kukurydzy wynoszą:

  • 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w województwie lubelskim i podkarpackim;
  • 700 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w pozostałych województwach - dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim.

Jeżeli wynikająca ze złożonych wniosków kwota pomocy przekroczy budżet programu, wówczas do wyliczenia pomocy zostanie zastosowany współczynnik korygujący.​

Kiedy ARiMR wypłaci dopłaty do kukurydzy?

Dopłaty będą wypłacane do upraw o powierzchni do 100 ha. Budżet na realizację wsparcia wynosi 1 mld zł. 19 stycznia Komisja Europejska zgodziła się na udzielenie tej pomocy.

ARiMR ma czas na wypłatę tego wsparcia do 30 czerwca 2024 roku.

image
Dopłaty do kukurydzy 2024

Czy dopłaty do kukurydzy obejmą też kukurydzę na kiszonkę?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. kwiecień 2024 10:40