Dopłaty do kukurydzy: rusza nabór! Jakie są stawki i terminy? [POBIERZ WNIOSEK]Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorRuszają dopłaty do kukurydzy!

Dopłaty do kukurydzy: rusza nabór! Jakie są stawki i terminy? [POBIERZ WNIOSEK]

21.02.2024., 17:31h
Rusza nabór wniosków o dopłaty do kukurydzy. ARiMR przyjmuje wnioski tylko w wersji papierowej, nawet w soboty. Czy rolnicy muszą dołączyć faktury sprzedaży? Skąd pobrać wniosek?

Dopłaty do kukurydzy: rolnicy mają tylko kilka dni na złożenie wniosku

21 lutego ruszył nabór wniosków o dopłaty do kukurydzy. Rolnicy mają mało czasu na złożenie dokumentów - tylko do 29 lutego. Dlatego ARiMR zachęca do składania wniosków już w pierwszych dniach naboru i nieodkładanie tego na ostatnie dni.

Aby sprawnie przyjąć wszystkie wnioski, godziny pracy Biur Powiatowych zostały wydłużone na czas naboru:

  • w dni robocze od 22 lutego do 28 lutego 2024 r., biura będą otwarte dla rolników w godzinach 07:00-18:00;
  • w ostatnim dniu naboru, tj. 29 lutego 2024 r. od godziny 07:00 do 22:00 lub do ostatniego interesanta;
  • ponadto biura będą czynne również w sobotę w dniu 24 lutego 2024 r. w godzinach 08:00-16:00.

Dopłaty do kukurydzy bez faktury sprzedaży kukurydzy

- Warunkiem otrzymania pomocy jest spełnianie kryterium mikro, małego lub średniego przedsiębiorstw i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy z wyłączeniem upraw kukurydzy na kiszonkę. Przepisy nie wymagają jednocześnie załączania do wniosku dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy - tłumaczy ARiMR.

Dopłaty do kukurydzy: gdzie złożyć wniosek?

Wnioski można składać bezpośrednio w kancelarii Biura powiatowego, listownie za pośrednictwem wyznaczonego operatora (np. Poczta Polska) lub za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl.

Skąd pobrać wniosek o dopłaty do kukurydzy?

Wniosek można pobrać poniżej:

Jakie stawki dopłat do kukurydzy?

Dopłaty do kukurydzy wynoszą:

  • 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w województwie lubelskim i podkarpackim;
  • 700 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w pozostałych województwach - dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim.

Jeżeli wynikająca ze złożonych wniosków kwota pomocy przekroczy budżet programu, wówczas do wyliczenia pomocy zostanie zastosowany współczynnik korygujący.​

Kiedy ARiMR wypłaci dopłaty do kukurydzy?

Dopłaty będą wypłacane do upraw o powierzchni do 100 ha. Budżet na realizację wsparcia wynosi 1 mld zł. 19 stycznia Komisja Europejska zgodziła się na udzielenie tej pomocy.

ARiMR ma czas na wypłatę tego wsparcia do 30 czerwca 2024 roku.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 01:22