
Pomoc de minimis w rolnictwie do materiału siewnego 2025
25 maja ruszył nabór wniosków o dopłaty za stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego. Rolnicy wnioski w ramach pomocy de minimis będą mogli składać do 10 lipca 2025 roku.
Kto może starać się o dopłaty do materiału siewnego?
O dopłaty do materiału siewnego w ramach de minimis mogą starać się rolnicy, którzy zastosowali materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany. Przy czym muszą spełnić warunek posiadania co najmniej 1 ha upraw, które objęte zostaną wnioskiem o dopłatę. Pomoc dotyczy upraw zarówno konwencjonalnych, jak i ekologicznych.
Do jakiego materiału siewnego jest wsparcie w ramach de minimis 2025?
Wsparcie finansowe rolnicy mogą otrzymać do następujących gatunków roślin:
- Zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto.
- Rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna.
- Ziemniaki.
Ile wynoszą dopłaty za stosowanie materiału siewnego kwalifikowanego w 2025?
To, jaka będzie wysokość dopłat zależy od rodzaju materiału siewnego i gatunku roślin. Stawki kształtują się następująco:
Dla materiału konwencjonalnego:
- Zboża i mieszanki zbożowe lub mieszanki pastewne – 65 zł/ha.
- Rośliny strączkowe – 115 zł/ha.
- Ziemniaki – 350 zł/ha.
Dla materiału ekologicznego:
- Zboża i mieszanki zbożowe lub mieszanki pastewne – 78 zł/ha.
- Rośliny strączkowe – 138 zł/ha.
- Ziemniaki – 420 zł/ha.
Trzeba pamiętać, że całkowita kwota pomocy de minimis przyznana jednemu producentowi rolnemu nie może przekroczyć wysokości 50 000 euro w okresie trzech minionych lat.
Na co dopłaty w ramach de minimis - kto nie otrzyma pomocy?
Dopłat do materiału siewnego nie otrzymają rolnicy, którzy przeznaczyli uprawy na przedplon lub poplon, a także ci, którzy są objęci unijnymi sankcjami.
Jak liczona jest kwota wsparcia?
Otóż kwota wsparcia do materiału siewnego w ramach pomocy de minimis liczona jest jako iloczyn powierzchni upraw, które rolnik zgłosi we wniosku i odpowiedniej do upraw stawki płatności.
Gdzie składać wniosek o pomoc de minimis do materiału siewnego?
Wnioski o wsparcie do materiału siewnego kwalifikowanego lub elitarnego przyjmuje ARiMR. Dokumenty rolnicy mogą aplikować w następujący sposób:
- osobiście w biurze powiatowym,
- wysłać pocztą (poleconą),
- przesłać elektronicznie przez ePuap, mObywatel albo e-Doręczenia.
Formularz pomocy de minimis do materiału siewnego znajduje się w pliku
.
Dopłata do materiału siewnego w ramach ekoschematów
Przypominamy również, że o wsparcie do zastosowanego materiału siewnego rolnicy mogą nadal ubiegać się także w ramach ekoschematu Materiał siewny kategorii elitarny lub materiał siewny kategorii kwalifikowany. Wnioski w ramach tej interwencji przyjmowane będą jeszcze do dnia 16 czerwca 2025 roku, wyłącznie drogą elektroniczną.
Więcej informacji na temat tego ekoschematu i stawek płatności TUTAJ
Rolnicy mają wybór – dopłaty do materiału siewnego mogą otrzymać albo jako pomoc de minimis w rolnictwie, albo w ramach ekoschematu Materiał siewny w ramach dopłat bezpośrednich 2025. Należy mieć na uwadze, że nie można łączyć obu tych form wsparcia dla tych samych upraw.
Agnieszka Sawicka