Dopłaty do materiału siewnego: rolnicy czują się oszukani. ”Brak jakiegokolwiek zwrotu”MRiRW/Canva/TPR
StoryEditorDopłaty do materiału siewnego

Dopłaty do materiału siewnego: rolnicy czują się oszukani."Brak jakiegokolwiek zwrotu"

30.10.2023., 14:17h
Rolnicy są oburzeni. Wielu z nich może nie dostać wyższych dopłat do materiału siewnego, bo po akcji wycofania starych wniosków ARiMR zmieniała warunki naboru. - W wielu przypadkach spowoduje to brak uzyskania jakiegokolwiek zwrotu za zużyty materiał siewny – alarmują izby rolnicze.

Dopłaty do materiału siewnego: rolnicy czują się oszukani

Rolnicy, którzy ubiegają się o wyższe dopłaty do materiału siewnego, czują się oszukani. Wycofali wcześniej złożone wnioski, bo ARiMR zapewniała, że mogą otrzymać na tych samych warunkach wyższy zwrot, korzystając z tzw. pomocy wojennej. Ale w praktyce okazało się, że jest inaczej. 

- Okazało się, iż do wniosku musiały być dołączone tylko i wyłącznie faktury VAT. W wielu przypadkach spowoduje to brak uzyskania jakiegokolwiek zwrotu za zużyty materiał siewny – alarmują izby rolnicze.

Samorząd zwraca uwagę, że w poprzednim naborze do wniosku wystarczyło dołączyć faktury zakupu materiału siewnego. Nie musiała być tam wpisana kwota podatku VAT. W przypadku nowego naboru faktura zakupu już nie wystarcza.

W związku z tym samorząd rolniczy zwrócił się do ARiMR o wyjaśnienie zasad przeprowadzanego naboru. Zaapelował też o natychmiastową zmianę przepisów, żeby wszyscy rolnicy mogli uzyskać dopłaty i aby warunki dofinansowania były takie same jak z pomocy de minimis.

Przypomnijmy. Do 14 sierpnia 2023 r. rolnicy mogli ubiegać się o przyznanie wyższych dopłat do materiału siewnego. Wpłynęło 52,8 tys. wniosków o pomoc. Do tej pory na konta 44,3 tys. rolników trafiło 121,7 mln zł. Natomiast w naborze uruchomionym 25 maja, w którym stawki pomocy były niższe, wnioski złożyło 61 tys. rolników.

Jakie są stawki dopłat do materiału siewnego?

Stawki dopłat w wyższym naborze:

  • 200 zł/ha gruntów ornych obsianych zbożami i mieszankami zbożowymi lub mieszankami pastewnymi;
  • 300 zł/ha gruntów ornych obsianych roślinami strączkowymi (z wyłączeniem soi);
  • 500 zł/ha gruntów ornych obsianych soją;
  • 1200 zł/ha gruntów ornych obsadzonych ziemniakami.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 06:21