Dopłaty do pszenicy: kto pierwszy ten lepszy! Czy wystarczy pieniędzy dla wszystkich rolników?K.Sierszeńska/arch. Topagrar
StoryEditorDecyduje kolejność złożenia wniosków!

Rolnicy wściekli. Dopłaty do pszenicy będą przyznane na zasadzie "kto pierwszy ten lepszy!"

14.06.2023., 09:04h
Dopłaty do pszenicy i gryki będą udzielane według kolejności złożenia wniosków. Jeżeli rolnik złoży wniosek pod koniec naboru, może nie dostać pieniędzy. - Wsparcie należy się każdemu rolnikowi, a nie tylko tym, którzy będą w stanie szybko złożyć wniosek – alarmuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Rolnicy są oburzeni. Istnieje poważne ryzyko, że nie wszyscy uprawnieni otrzymają dopłaty do pszenicy i gryki sprzedanej między 15 kwietnia a 30 czerwca. Dlaczego? Bo w tym naborze obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”!

ARiMR o dopłatach do pszenicy i gryki: decyduje kolejność złożenia wniosków

Potwierdza nam to biuro prasowe ARiMR. Okazuje się, że rolnicy, którzy złożą wniosek pod koniec naboru, czyli chwilę przed 31 lipca mogą nie dostać pieniędzy!

- Tak, pomoc rzeczywiście jest udzielana do wysokości środków przewidzianych na realizację tej pomocy, według kolejności złożenia wniosków. To oznacza, że w tym naborze faktycznie decyduje kolejność złożenia wniosków. Warto się więc pospieszyć – wyjaśnia nam ARiMR.

A ponieważ budżet nie jest duży, wielu rolników, którzy złożą wniosek pod koniec naboru może nie dostać pieniędzy. Dlatego nie należy czekać na ostatnią chwilę, tylko dostarczyć do ARiMR dokumenty jak najszybciej.

Wielkopolska Izba Rolnicza alarmuje jednak, że jest to niesprawiedliwe traktowanie rolników, zwłaszcza że w poprzednich naborach o dopłaty do zbóż nie decydowała kolejność złożenia wniosków.

- Większość rolników dopiero w chwili ogłoszenia naboru dowiedziała się, że te wnioski będą przyjmowane i realizowane na zasadzie kolejności zgłoszenie. Rozporządzenie w tej sprawie nie było konsultowane z izbami rolniczymi – zaznacza WIR.

WIR: wsparcie należy się każdemu rolnikowi, a nie tylko tym, którzy szybko złożą wniosek

Zdaniem Izby, przyjęcie takiej zasady, jest najgorszym z możliwych rozwiązań.

- Nie rozumiemy, dlaczego Pan Minister zdecydował się na takie rozwiązanie. W tych dniach otrzymujemy bardzo dużo telefonów, od oburzonych tą sytuacją rolników. Naszym zdaniem, jeśli ogłasza się taki program, to wsparcie należy się każdemu rolnikowi, a nie tylko tym, którzy będą w stanie szybko złożyć wniosek – zaznacza Piotr Walkowski, prezes WIR.

Walkowski: rolnicy i pracownicy ARiMR proszą o zmianę zasad

Izba zaapelowała do ministra o pilną nowelizację tego rozporządzenia.

- O takie działanie proszą nas również pracownicy biur powiatowych ARiMR, którzy spotykają się z słusznym gniewem i oburzeniem rolników składających wnioski – wyjaśnia Walkowski.

[AKTUALIZACJA 15.06.2023. Po publikacjach w mediach i apelu Wielkopolskiej Izby Rolniczej ARiMR wyjaśnia, co się stanie, jeśli zabraknie środków na dopłaty do pszenicy i gryki]

Kiedy należy złożyć wniosek, by otrzymać dopłatę do pszenicy?

Nabór wniosków o dopłaty do pszenicy zostanie przeprowadzony przez ARiMR. Wnioski można składać od 12 czerwca do 31 lipca 2023 r. 

Jakie są stawki dopłat do pszenicy i gryki?

Pszenica sprzedana od 15 kwietnia do 14 maja:

  • 2200 zł/ha w całej Polsce

Pszenica sprzedana od 15 maja do 30 czerwca:

  • 3025 zł/ha w całej Polsce

Dopłaty do gryki:

  • 875 zł na 1 ha powierzchni upraw gryki położonych w województwie lubelskim
  • i podkarpackim;
  • 805 zł na 1 ha powierzchni upraw gryki położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim;
  • 700 zł na 1 ha powierzchni upraw gryki położonych w pozostałych województwach

Kamila Szałaj

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2023 20:59