Dopłaty do silosów: rząd daje rolnikom jeszcze więcej czasu na budowę magazynówKrzysztof Janisławski
StoryEditorDopłaty do silosów

Dopłaty do silosów: rząd daje rolnikom jeszcze więcej czasu na budowę magazynów

18.03.2024., 15:50h
Rolnicy dostaną jeszcze więcej czasu na budowę silosów z dopłatami z KPO. Ministerstwo rolnictwa wydłuża termin realizacji w sumie o 8 miesięcy, ponieważ są problemy z dostawcami silosów i spore opóźnienia ekip montażowych.

Ministerstwo rolnictwa zaskakuje! Rolnicy dostaną dużo więcej czasu na budowę silosów

Rolnicy od miesięcy apelowali o wydłużenie terminu budowy i montażu silosów zbożowych, które były objęte dopłatami z ARiMR w ramach KPO. Prośbę uzasadniali przede wszystkim trwającym kryzysem na rynku zbóż i rzepaku. 

Ministerstwo rolnictwa niedawno informowało, że wydłuża termin budowy i montażu silosów zbożowych do końca października 2024 roku, a potem zdecydowało o przedłużeniu do 30 kwietnia 2024 r. Ale dla rolników ten czas był za krótki.

- Firmy zajmujące się produkowaniem silosów po prostu się nie wyrabiają. W Polsce działa niewiele takich spółek, dlatego trudno jest im siłą ludzkich rąk sprostać wzmożonemu zainteresowaniu zakupem zbiorników. Gospodarzom, którzy aktualnie podpisują umowy firmy produkujące silosy, proponują ich przywiezienie w pierwszym półroczu 2025 r., a pozostali obawiają się zaczynać inwestycję, bo nie wiedzą, czy zdążą w terminie - tłumaczył szef Izb Rolniczych, Wiktor Szmulewicz.

Resort rolnictwa poszedł więc rolnikom na rękę i wydłużył termin termin na realizację inwestycji w zakresie zakupu i montażu silosów do 30 czerwca 2025 r.

- Zniesiono ograniczenie dotyczące maksymalnego czasu na realizację inwestycji (wcześniej było to 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy) - czytamy w komunikacie ministra rolnictwa. Dodatkowo, koszty poniesione przez wnioskodawcę w terminie do 30 czerwca 2025 r. uznaje się za koszty kwalifikowalne.

Czy rolnik musi zawierać aneks do umowy z ARiMR?

Zmiana ta nie spowoduje prawdopodobnie konieczności zawierania aneksu do umowy, którą rolnik podpisał z ARiMR. Zapytaliśmy o to ministerstwo rolnictwa. 

Jakie stawki dopłat do zakupu silosu zbożowego?

ARiMR prowadziła nabór wniosków o dopłaty do budowy silosów w od 5 czerwca do 5 lipca 2023 r. Młody rolnik mógł otrzymać 60 proc. refundacji kosztów zakupu i montażu, a pozostali wnioskodawcy do 50 proc. kosztów kwalifikowanych.

Wsparcie jest udzielane do wysokości limitu, który wynosi:

  • dla młodego rolnika - 60 000 zł,
  • dla pozostałych wnioskodawców – 50 000 zł.

image
Miała być dopłata do silosu, ale nie będzie

Dopłaty do silosów: rolnik wydał 50 tys. zł, ale ARiMR nie przyznała mu pomocy

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 08:26