Dopłaty do transportu zboża i rzepaku: zmian terminu transportu i naboru wnioskówShutterstock
StoryEditorDopłaty do transportu zbóż

Dopłaty do transportu zboża i rzepaku: zmiana terminu transportu i naboru wniosków

01.06.2023., 13:05h
Wywóz zboża z Polski nie idzie po myśli ministerstwa rolnictwa. Dlatego wydłuża termin dofinansowania transportu zbóż i rzepaku do portów oraz nabór wniosków o tę pomoc. Kto może otrzymać pieniądze? Jakie będą stawki pomocy? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o dopłatę?

Polska ma problem z opróżnieniem magazynów przed żniwami

Ministerstwo rolnictwa przyznaje, że podejmowane działania mające na celu intensyfikację wywozu zbóż z Polski nie są wystarczające, ponieważ część ukraińskich zbóż pozostaje w Polsce, stanowiąc konkurencję dla ziarna krajowej produkcji. Jednocześnie utrudnienie dla eksportu zboża przez terminale portowe w Polsce stanowi znaczący obrót towarami pozarolniczymi (węgiel, drewno, rudy żelaza, drobnica). Możliwości eksportu są też ograniczane wysokimi kosztami transportu zbóż do portów.

Dopłaty do transportu zboża i rzepaku: dłuższy termin transportu i naboru wniosków

Dlatego resort rolnictwa wydłuża o miesiąc termin dofinansowania transportu zbóż i rzepaku do portów. Wsparciem zostaną objęte zboża lub rzepaku przewiezione do portów nadbałtyckich od dnia 1 lutego 2023 r. do dnia 31 sierpnia 2023 r. (pierwotnie miało to być 31 lipca 2023 r.).

Jednocześnie ministerstwo rolnictwa wydłuża do dnia 15 września terminu naboru wniosków o tę pomoc (pierwotnie miał to być 31 sierpnia 2023 r.).. Uruchomienie naboru zostanie dopiero ogłoszone. 

Dopłaty do transportu zbóż i rzepaku także dla rolników

Zgodnie z projektowanymi przepisami Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie mogła udzielać pomocy:

  • producentowi zbóż lub rzepaku, któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
  • podmiotowi, który nabył od producentów rolnych zboża lub rzepak w celu dalszej odsprzedaży.

Jakie stawki dopłat do transportu zbóż?

W projekcie rozporządzenia proponuje się, aby wysokość stawki pomocy była zróżnicowana w zależności od odległości od portów nadbałtyckich i wynosiła za tonę zboża lub rzepaku przewiezionych z:

  • województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego – 100 zł;
  • województwa: lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego – 150 zł;
  • województwa lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego – 200 zł.

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 22:57