Dopłaty do ugorowania: znamy TERMIN składania wnioskówJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDopłaty do ugorowania

Dopłaty do ugorowania: znamy TERMIN składania wniosków

18.04.2024., 14:01h
Od 2024 roku ugorowanie ziemi będzie dobrowolnym, płatnym ekoschematem o nazwie "Grunty wyłączone z produkcji". Jaka będzie stawka dopłaty do ugorowania? Do kiedy rolnicy muszą złożyć wniosek o tę płatność?

Dopłaty do ugorowania już od 2024 roku

W Polsce od 2024 roku ugorowanie ziemi (dotychczasowy GAEC 8) będzie dobrowolnym, płatnym ekoschematem o nazwie "Grunty wyłączone z produkcji". Wprowadzenie ekoschematu dotyczącego utworzenia obszarów nieprodukcyjnych było warunkiem KE zniesienia obowiązku ugorowania.

Dopłaty do ugorowania: jaka stawka?

Dopłaty do ugorowania będą przyznawane za wyłączenie gruntów ornych z produkcji do powierzchni nie większej niż 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie. Na gruntach wyłączonych z produkcji będzie obowiązywał zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin.

Szacowana stawka płatności wynosi ok. 563 zł/ha, tj. ok. 126,52 euro/ha.

Ekoschemat "Grunty wyłączone z produkcji": do kiedy rolnik może złożyć wniosek?

Kampania dopłat bezpośrednich już trwa. Póki co rolnicy nie mogą zaznaczyć we wniosku, że chcą realizować praktykę "Grunty wyłączone z produkcji", bo przepisy dotyczące tego ekoschematu dopiero wejdą w życie. Dlatego ministerstwo rolnictwa chce dać rolnikom więcej czasu. Resort proponuje, by termin na złożenie wniosku o dopłaty do ugorowania był od momentu ogłoszenia naboru przez ARiMR do dnia 31 sierpnia 2024 r. 

image
Protest rolników

Rolnicy zabarykadowali się w ministerstwie. "Ugorowanie, dopłaty do zbóż, tranzyt nie są załatwione"

​Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. maj 2024 08:45