Dopłaty do zbóż: czy będzie ponowny nabór wniosków? Tygodnik Poradnik Rolniczy/Canva
StoryEditorDopłaty do zbóż

Dopłaty do zbóż: czy będzie ponowny nabór wniosków?

03.08.2023., 16:30h
Rolnicy domagają się przywrócenia terminu składania wniosków o dopłaty do pszenicy. Wystąpili już w tej sprawie do ministra rolnictwa. Jakie przedstawili argumenty?

Część rolników nie zdążyła w terminie do 31 lipca złożyć wniosków o dopłaty do pszenicy. Stało się tak dlatego, że otrzymali faktury za sprzedaną pszenicę w końcówce lipca i nie mieli możliwości złożenia dokumentów w formie elektronicznej, a biuro ARiMR było już zamknięte (dokumenty można było składać osobiście, przez ePUAP, mObywatel i pocztą zwykłą).

- Rolnicy, którzy otrzymali faktury za sprzedaną pszenicę w końcu lipca i chcieli złożyć wnioski drogą elektroniczną zderzyli się z systemem elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który nie przyjmował wniosków o pomoc dla producentów pszenicy. W wielu przypadkach było już za późno, żeby złożyć wniosek osobiście w Biurze Powiatowym ARiMR. Rolnicy zostali pozbawieni możliwości złożenia wniosku, a co za tym idzie nie otrzymają również pomocy finansowej – wyjaśnia Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Rolnicy narzekają na chaos w dopłatach do zbóż

Samorząd rolniczy zaznacza też, że na stronie internetowej ARiMR ciężko znaleźć informację o sposobach składania wniosków. Rolnicy mogli łatwo pogubić się w gąszczu wytycznych, zwłaszcza, że nabory o dopłaty do zbóż były aż trzy, prowadzone przez ARiMR praktycznie równolegle. Poza tym co chwila zmieniane były warunki ubiegania się o wsparcie.

- Na stronie ministerstwa rolnictwa formy pomocy dla rolników opisane są w sposób jasny czytelny, brakuje jednak odnośników do właściwego miejsca na stronie ARiMR, gdzie można złożyć wniosek. Na stronie Agencji nie ma odzwierciedlenia form pomocy opisanych na stronie Ministerstwa Rolnictwa. Aby złożyć wniosek trzeba szukać w różnych zakładkach informacji o formie pomocy i sposobach składania wniosków – oceniają izby rolnicze.

Izby rolnicze: skutki niedociągnięć systemu ARiMR ponoszą rolnicy

Poza tym część rolników zgłaszała problemy z systemem ARiMR.

- W okresie nasilenia składania wniosków przez rolników system ARiMR przestaje działać lub robi błędy. Skutki tych niedociągnięć ponoszą rolnicy – podkreśla Szmulewicz.

Rolnicy walczą o przywrócenie terminu składania wniosków o dopłaty do pszenicy 

W związku z tym Krajowa Rada Izb Rolniczych, na wniosek rolników, wystąpiła dziś do ministra rolnictwa o przywrócenie terminu składania wniosków o pomoc dla producentów pszenicy, którzy sprzedali ją między 15 kwietnia a 15 lipca.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 12:00