Dopłaty do zbóż dla nowej grupy rolników. Kto je dostanie?Dominika Stancelewska
StoryEditorDopłaty do zbóż

Dopłaty do zbóż dla nowej grupy rolników. Kto je dostanie?

17.05.2023., 17:38h
Dopłaty do zbóż trafią do grupy rolników, która do tej pory była wyłączona ze wsparcia. Kto dostanie pieniądze?

Kolejne zmiany w dopłatach do zbóż. Resort rolnictwa idzie na rękę rolnikom i łagodzi przepisy. Dzięki temu spora grupa gospodarstw, która została wykluczona z dopłat do zbóż, otrzyma wsparcie.

Rolnicy, którzy sprzedali zboże hodowcom też dostaną dopłaty

Mowa tu o rolnikach, którzy sprzedali swoje zboże hodowcom zwierząt. Do tej pory do uzyskania dopłat byli uprawnieni tylko ci rolnicy, którzy mają faktury ze sprzedaży swojego zboże podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż.

ARiMR uzna faktury od podmiotów prowadzących produkcję zwierzęcą

Teraz to się zmieni, bo w opublikowanym dziś rozporządzeniu widnieje zapis, że rolnik może dołączyć do wniosku kopie faktur VAT lub ich duplikaty potwierdzające sprzedaż „podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą”.

To rozwiązanie ucieszy rolników, bo wielu z nich sprzedaje swoje zboża na pasze innym rolnikom – hodowcom zwierząt. Zakupy zbóż dokonywane przez rolników zajmujących się produkcją zwierzęcą stanowią istotną część krajowego skupu zbóż. Z drugiej strony z ulgą odetchną sami hodowcy, którzy obawiali się, że rolnicy nie będą chcieli sprzedawać im zbóż na paszę, bo nie otrzymaliby za nie dopłat.

Więcej o zmianach w dopłatach do zbóż i o nowych stawkach pomocy przeczytasz TUTAJ.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 07:13