Dopłaty do zbóż i rzepaku: ARiMR wysyła rolnikom odmowy. Jak to tłumaczy?Tygodnik Poradnik Rolniczy/Canva
StoryEditorARiMR odmawia rolnikom dopłat

Dopłaty do zbóż i rzepaku: ARiMR wysyła rolnikom odmowy. Jak to tłumaczy?

06.12.2023., 10:05h
Rolnicy są zdezorientowani, bo dostają od ARiMR decyzje odmowne ws. dopłat do zbóż i rzepaku. Dlaczego Agencja odmawia im wsparcia? Jak to tłumaczy?

Dopłaty do zbóż i rzepaku. Rolnicy dostają odmowy z ARiMR

31 października minął termin składania wniosków o dopłaty do zbóż i rzepaku. Wsparcie skierowane było do rolników, którzy ubiegali się o pomoc w ramach naboru prowadzonego do 31 lipca 2023 r., spełnili warunki, ale nie otrzymali dofinansowania. Takich rolników jest ok. 47 tysięcy. Niestety, żaden z nich nie otrzymał jeszcze przelewu z ARiMR. Mało tego, większość dostała z Agencji decyzje odmowne!

- Część rolników dostaje decyzje odmowne, również i ja taką dostałem. Rolnicy liczyli na pomoc państwa i sprzedawali z nadzieją, że dostaną pomoc, ponieważ inaczej nie sprzedawaliby ziarna po zaniżonych cenach - zaalarmował nas jeden z Czytelników. 

ARiMR uspokaja: odmowy dotyczą pierwszego naboru, a rolnicy dostaną należne im pieniądze

Rolnicy są więc zdezorientowani odmowami z ARiMR, bo byli przekonani, że prędzej czy później dostaną te dopłaty. Zapytaliśmy więc Agencję, dlaczego wysyła decyzje odmowne. Okazuje się, że nie ma powodu do niepokoju, bo jest to tylko kwestia procedur. Decyzje odmowne dotyczą naboru prowadzonego do 31 lipca, a rolnicy mają otrzymać dopłaty z drugiego naboru prowadzonego do 31 października. 

- Przepisy obligowały ARiMR do wydania decyzji o odmowie przyznania wsparcia producentom kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku, posiadającym status mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa, którzy ubiegali się o przyznanie pomocy w ramach współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej naboru prowadzonego do 31 lipca 2023 r., ale nie wystarczyło dla nich środków w ramach przeznaczonej na ten cel puli. Do rolników, którzy nie zakwalifikowali się, by skorzystać z oferty tego dofinansowania, skierowany był finansowany z budżetu państwa nabór zakończony 31 października 2023 r. Ze statystyk wynika, że liczba ubiegających się o wsparcie w tym naborze pokrywa się z tą, która wynika z wniosków, dla których wydano decyzje odmowne w poprzednim - tłumaczy nam Agencja.

Również minister rolnictwa Anna Gembicka zapewniła podczas poniedziałkowego spotkania z organizacjami rolniczymi, że dopłaty do zbóż i rzepaku "będą wypłacone po formalnym przesunięciu środków, które są już zarezerwowane na ten cel". 

ARiMR: wypłata dopłat do zbóż i rzepaku powinna się rozpocząć w pierwszej połowie grudnia

Zapytaliśmy też Agencję, kiedy rozpocznie się wypłata dopłat do zbóż i rzepaku. W odpowiedzi ARiMR poinformowała, że dokłada wszelkich starań, by pomoc mogła trafić na konta rolników jak najszybciej.

- Zakładamy, że wypłata środków pozostałym beneficjentom (tym którzy ubiegali się o pomoc między 6 a 31 października 2023 r.) powinna się rozpocząć w pierwszej połowie grudnia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami realizacja płatności ma się zakończyć do stycznia 2024 roku - poinformowała ARiMR. 

image
47 tysięcy rolników czeka na dopłaty

Dopłaty do zbóż i rzepaku: wiadomo, kiedy ARiMR wypłaci pieniądze pozostałym rolnikom

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. luty 2024 21:18