Dopłaty do zbóżElewarr/Canva
StoryEditorDopłaty do zbóż

Dopłaty do zbóż: kiedy nabór wniosków? Ministerstwo wyjaśnia

17.05.2024., 13:34h
ARiMR wciąż nie ogłosiła terminu naboru wniosków o dopłaty do zbóż. Zapytaliśmy więc ministerstwo rolnictwa, jaki jest powód opóźnienia i kiedy rolnicy będą mogli składać wnioski. Mamy też komentarz Komisji Europejskiej.

Rolnicy czekają na obiecane przez rząd dopłaty do zbóż. Tymczasem mija kolejny tydzień, a ARiMR wciąż nie ogłosiła naboru, choć rozporządzenie ws. wsparcia zostało podpisane przez premiera Tuska 25 kwietnia, czyli 3 tygodnie temu, a weszło w życie 7 maja. Zgodnie z przyjętymi przepisami nabór powinien zakończyć się 5 czerwca. 

Rolnicy nie wiedzą, kiedy i ile dopłat do zbóż dostaną. "To nie jest poważne"

Czasu jest więc coraz mniej. Rolnicy się denerwują, bo nie dość, że nie mają obiecanych pieniędzy, to nawet nie wiedzą, kiedy i ile dostaną. Przecież jeśli będzie zastosowany współczynnik korygujący, to ARiMR wypłaci każdemu odpowiednio mniej środków. 

Poza tym dopłaty miały pomóc w zdjęciu nadwyżki zboża na rynku i pobudzić eksport przed żniwami. No i tu też robi się krucho z czasem, bo żniwa za pasem. Przyspieszona w tym roku wegetacja sprawi, że kombajny zapewne wyjadą w pola wcześniej niż zazwyczaj. 

-  To nie jest poważne. Minister Siekierski obiecywał, że raz dwa wypłaci dopłaty, a jak pytam w Agencji, kiedy składać wnioski, to nawet terminu naboru nie mają jeszcze. A przecież liczył człowiek na te pieniądze, bo dwa sezony już mam w plecy - mówi nam pan Krzysztof, rolnik spod Płońska. 

Ministerstwo rolnictwa o dopłatach do zbóż: nie ma jeszcze zgody KE

Zwróciliśmy się więc do ministerstwa rolnictwa z prośbą o informację, kiedy ARiMR rozpocznie nabór wniosków o dopłaty do zbóż. W odpowiedzi rzeczniczka resortu, Małgorzata Książyk wyjaśniła nam, że nie ma jeszcze wyznaczonego terminu naboru wniosków o to wsparcie, ponieważ Polska wciąż nie otrzymała zgody Komisji Europejskiej na uruchomienie dopłat.

- Czekamy na zgodę KE na uruchomienie dopłat do zbóż. Dopiero wtedy będzie można ogłosić termin naboru – podkreśliła Książyk.

W tej sprawie kontaktowaliśmy się też dwukrotnie z ARiMR – w tym i poprzednim tygodniu. Urzędnicy przyznają w rozmowie telefonicznej, że terminu naboru wciąż nie ma, ale oficjalną odpowiedź z uzasadnieniem prześlą do naszej redakcji drogą mailową. 

Kiedy KE wyda zgodę na dopłaty do zbóż?

Poprosiliśmy też Komisję Europejską o informację, kiedy wyda zgodę na uruchomienie finansowanych z budżetu krajowego dopłat do zbóż. W odpowiedzi Kamil Ochmański z gabinetu komisarza Janusza Wojciechowskiego poinformował, że nastąpi to w przyszłym tygodniu. 

- Zgoda na tę pomoc przewidziana jest w przyszłym tygodniu - przekazał Ochmański.

W związku z tym ARiMR prawdopodobnie przesunie termin zakończenia naboru z 5 czerwca (taka data jest w rozporządzeniu) na późniejszy. Ciężko sobie wyobrazić, by rolnicy dostali tylko tydzień czy dwa na złożenie wniosku. 

image
Dopłaty do zbóż 2024

Dopłaty do zbóż 2024: jak ARiMR wyliczy dopłatę? PRZYKŁADY

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 03:45