Dopłaty do zbóż: rząd wreszcie publikuje konkrety!Elewarr/MRiRW/Canva
StoryEditorDopłaty do zbóż 2024

Dopłaty do zbóż: rząd wreszcie publikuje konkrety!

12.04.2024., 17:27h
Rząd wreszcie opublikował zapowiedź rozporządzenia w sprawie dopłaty do zbóż. Wiadomo już, jak będzie wyglądała pomoc i do których rolników trafi. Niestety, nie podano stawek pomocy.

Dopłaty do zbóż: rząd publikuje zapowiedź rozporządzenia

Rolnicy czekają na uruchomienie dopłat do zbóż. Minister rolnictwa Czesław Siekierski obiecał protestującym, że przedstawi rozporządzenie w sprawie tej pomocy 10 kwietnia. Rozporządzenia nie ma nadal, ale przynajmniej w wykazie prac legislacyjnych pojawiła się zapowiedź projektu przepisów w tej sprawie. 

Ministerstwo rolnictwa poinformowało w tym wykazie, że planuje wprowadzenie pomocy dla producenta zbóż, który w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 maja 2024 r. dokonał sprzedaży pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych. 

- By otrzymać dopłatę rolnik musi sprzedać ziarno podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą - wyjaśnia w wykazie prac legislacyjnych Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa.

Dopłaty do zbóż: jakie stawki i dla kogo?

W wykazie prac nie pojawiły się natomiast stawki dopłat do zbóż. W ubiegłym tygodniu wiceminister Stefan Krajewski informował, że na dopłaty do zbóż rząd przeznaczy ok. 2 mld zł. Dodał, że dopłaty mają być wypłacone do końca maja.

Z informacji przekazanych z kolei przez ministra Czesława Siekierskiego i wiceministra Michała Kołodziejczaka wynika, że stawki dopłat do zbóż miałby wynieść:

  • 200 zł do każdej tony zboża sprzedanego od 1 stycznia do 10 marca 2024 r 
  • 300 zł do każdej tony zboża sprzedanego od 11 marca do 31 maja 

Nie przewidziano dopłat do rzepaku ani kukurydzy. Dopłaty do kukurydzy są obecnie wypłacane.

image
Dopłaty bezpośrednie 2024

Rolnicy żądają wydłużenia terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Krajewski: to opóźni wypłatę pieniędzy

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 13:10