envato elements
StoryEditor

Dotacje dla pszczelarzy 2023: ARiMR wypłaci więcej pieniędzy

21.06.2023., 10:59h
Fundusze, które Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeznaczyła na pomoc pszczelarzom, okazały się niewystarczające. Zapotrzebowanie przekroczyło oczekiwania ARiMR. Na szczęście posiadacze pasiek nie zostaną bez pieniędzy. O ile zwiększono pulę? Kto dostanie wsparcie?

W czym ARiMR wesprze pszczelarzy? 

Pomoc dla pszczelarzy przyznawana jest z budżetu krajowego w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. Chodzi o wsparcie do przezimowanych rodzin pszczelich, które przewidziano na poziomie 50 zł do każdej rodziny. Mogli się o nie ubiegać hodowcy pszczół, którzy prowadzą działalność nadzorowaną, są wpisani do rejestru Powiatowego Lekarza Weterynarii i ewidencji producentów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pszczelarze, którzy nie byli zarejestrowani w ARiMR, musieli wystąpić o nadanie numeru ewidencyjnego najpóźniej w dniu składania wniosku o wsparcie, by móc się o nie ubiegać. 

Ile wniosków złożyli pszczelarze? 

Program wsparcia do przezimowanych rodzin pszczelich cieszył się ogromnym zainteresowaniem pszczelarzy. Nabór trwał od 1 kwietnia do 31 maja. Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spłynęło ok. 43,23 tys. wniosków. 

Największe zainteresowanie pomocą wykazali pszczelarze z województw: 

  • lubelskiego – 5 tys. wniosków, 
  • małopolskiego - 4,6 tys. wniosków, 
  • podkarpackiego – 4,3 tys. wniosków. 

Ile pieniędzy przeznaczono na wsparcie dla pszczelarzy? 

Hodowcy pszczół od dłuższego czasu mogą składać wnioski o dofinansowanie do przezimowanych pszczelich rodzin. Zmieniły się jednak stawki dopłat: w latach poprzednich było to 20 zł do rodziny, obecnie obowiązuje stawka 50 zł. Przy niższej stawce budżet na cały program wynosił 35,5 mln zł. W 2023 roku na dofinansowanie pszczelich rodzin przeznaczono 60 mln zł, jednak okazało się, że ta pula jest niewystarczająca. W związku z dużym zainteresowaniem pszczelarzy, ARiMR zdecydowała się zwiększyć budżet. Limit tegorocznej pomocy podniesiono do 82 mln zł. 

Ilu pszczelarzy uzyskało wsparcie w poprzednich latach? 

W ubiegłym roku do ARiMR wpłynęło niemal o połowę mniej wniosków. Dofinansowanie otrzymało wówczas 27,7 tys. hodowców pszczół. Rok wcześniej było to 23 tys. Łącznie ARiMR w ostatnich dwóch latach wypłacił pszczelarzom 43 mln zł. Widać zatem, że wzrastają nie tylko stawki pomocy, ale również zainteresowanie wsparciem wśród hodowców tych pożytecznych owadów. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. grudzień 2023 02:39