
Co roku w dopłatach bezpośrednich zachodzą zmiany. Rolników jednak co roku nurtuje temat ustnych umów dzierżawy oraz tego, czy mogą na takie grunty pobierać dopłaty.
Czy umowa dzierżawy powinna być pisemna?
ARiMR wyjaśnia, że prawo unijne dotyczące płatności bezpośrednich ani też polskie prawodawstwo nie determinuje charakteru stosunku prawnego, na podstawie którego dany obszar jest użytkowany przez rolnika. Mogą to być zatem wszystkie dopuszczone prawem formy, które potwierdzają prawo do gruntu, takie jak np. tytuł własności czy umowa dzierżawy, w tym umowa ustna dzierżawy.
- Przepisy regulujące zasady przyznawania płatności nie określają w jakiej formie ma być zawarta umowa dzierżawy. Zatem dopuszczalne jest zawarcie takiej umowy w formie pisemnej, ustnej czy też w formie aktu notarialnego - wyjaśniła Agencja.
Dzierżawa ustna łąki: czy rolnikowi należą się dopłaty bezpośrednie?
Czytelnik tym razem zapytał o konkretną sytuację: „Czy można wnioskować o dopłaty bezpośrednie na łąkę, którą uprawiam, ale posiadam z właścicielem działki wyłącznie ustną umowę użyczenia i jestem jedynym rolnikiem, który uprawia tę działkę?”...