![Młody rolnik 2025: co się zmieni? Na co można dostać pieniądze? [WARUNKI, TERMINY]](https://static.tygodnik-rolniczy.pl/images/2025/05/15/o_503236_1280.png)
Od 2025 roku ekoschemat Biologiczna uprawa został rozszerzony o kolejną kategorię produktów. Rolnicy mogą wybierać spośród dwóch wariantów wnioskując o dofinansowanie do interwencji. Są to:
1. Mikrobiologiczne środki ochrony roślin (ŚOR).
2. Nawozowe produkty mikrobiologiczne (NPM).
Stawki 2025 Biologiczna uprawa
Szacunkowe stawki płatności w 2025 roku dla interwencji Biologiczna uprawa wynoszą odpowiednio do każdego z wariantów:
1. Mikrobiologiczne środki ochrony roślin: 89,89 euro/ha, co stanowi ok. 380 zł.
2. Nawozowe produkty mikrobiologiczne: 22,47 euro/ha, czyli ok. 100 zł.
Warunki dla Biologicznej uprawy
W ramach obu wariantów ekoschematu Biologiczna uprawa płatność przyznawana jest do powierzchni:
- Upraw trwałych lub
- Gruntów ornych lub
- Zadrzewionej w systemie rolno-leśnym, jeżeli w ramach tego systemu są uprawiane tylko drzewa owocowe na trwałych użytkach zielonych.
Rolnik, aby otrzymać dopłatę do środków ochrony roślin i nawozowych produktów mikrobiologicznych, musi przeprowadzić zabieg na roślinach.
Po pierwsze zgodnie z instrukcją stosowania produktu.
Po drugie w dniu zakupu środka przez rolnika produkt musi być zarejestrowany.
W przypadku NPM produkt musi znajdować się na wykazie prowadzonym przez IUNG-PIB. Natomiast data jego zakupu nie może być wcześniejsza niż w dniu 15 lipca roku poprzedzającego rok wnioskowania o płatność. Biorąc ten okres pod uwagę, rolnicy mogą otrzymać wsparcie również do upraw ozimych, które wysiali w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku do dopłatę z zastosowaniem NPM.
W przypadku zaś mikrobiologicznych środków ochrony roślin, rejestrem produktów dysponuje resort rolnictwa. Rolnik nabywając taki produkt musi posiadać imienny dokument potwierdzający zakup środka ochrony roślin albo inny imienny dokument potwierdzający jego nabycie, w których wskazano, jaki środek ochrony roślin został nabyty oraz jego ilość.
Aktualny wykaz nawozowych produktów mikrobiologicznych - obecnie 313 produktów
Zaktualizowany na dzień 8 maja 2025 roku wykaz nawozowych produktów mikrobiologicznych rolnicy znajdą TUTAJ. Na liście jest obecnie 313 produktów z instrukcją stosowania i przechowywania produktu zawierającą m.in.: nazwę, informację o zakresie stosowania, dawce, sposobie, terminach stosowania, w stosownych przypadkach o sposobie sporządzania cieczy użytkowej nawozowego produktu mikrobiologicznego oraz środkach ostrożności.
Trzeba mieć na uwadze, że nawozowe produkty mikrobiologiczne uzyskują wpis na okres dwóch lat. Przed upływem ważności wpisu producent zobowiązany jest do powtórnego dostarczenia dokumentacji dotyczącej produktu. Dlatego niezwykle ważne jest, by rolnicy wnioskujący o dopłatę w ramach Biologicznej uprawy sprawdzili, czy wybrany przez nich produkt nie został przypadkiem usunięty z wykazu nawozowych produktów mikrobiologicznych. Warunkiem bowiem otrzymania płatności jest zastosowanie zabiegu na roślinach z wykorzystaniem produktu zarejestrowanego.
Wykaz mikrobiologicznych środków ochrony roślin 2025 - aktualnie 51 pozycji
Preparaty mikrobiologiczne muszą być zarejestrowane jako środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Aktualny ich wykaz z dnia 13 maja 2025 roku - rejestr środków ochrony roślin - dostępny jest na stronie internetowej MRiR TUTAJ.
Natomiast z listy wszystkich środków ochrony roślin w wykazie podajemy 51 pozycji mikrobiologicznych środków ochrony roślin.
Poniżej w pliku lista mikrobiologicznych środków ochrony roślin:
MRiRW udostępniło również wyszukiwarę wszystkich środków ochrony roślin, w tym również mikrobiologicznych, które są zarejestrowane w Polsce wraz z ich przeznaczeniem, z możliwością wyboru uprawy, choroby, szkodnika, substancji czynnej środka ochrony roślin TUTAJ.
Rejestr środków ochrony roślin jest aktualizowany w okresie trzymiesięcznym, więc również należy kontrolować listę.
Na koniec dodajmy, że za przeprowadzony zabieg ochrony roślin w ramach ekoschematu Biologiczna uprawa uznaje się również wysianie/wysadzenie nasion/bulw zaprawionych środkiem ochrony roślin zawierającym mikroorganizmy jako substancje czynne dopuszczone do obrotu na podstawie zezwolenia MRiRW.
Agnieszka Sawicka