Ekoschemat Międzyplony ozime: jakie terminy i kary w 2025 roku?Jan Beba
StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Ekoschemat Międzyplony ozime: jakie terminy i kary w 2025 roku?

09.06.2025., 13:30h

Rolnicy, którzy realizują ekoschemat "Międzyplony ozime" muszą przestrzegać ważnych terminów. Inaczej ARiMR może zabrać im dopłaty. O jakich datach trzeba pamiętać w 2025 roku?

Międzyplony ozime i wsiewki śródplonowe to popularne ekoschematy, za które rolnik może otrzymać 5 punktów, czyli ok. 480 zł. Jednak, aby nie stracić dopłat, należy przestrzegać ważnych terminów.

Międzyplony ozime: jakie terminy w 2025 roku?

By otrzymać dopłaty w ramach praktyki Międzyplony ozime za 2025 rok rolnik musi:

  • wysiać je między 1 lipca a 1 października 2025 roku
  • utrzymać na polu do 15 lutego 2026 roku
  • mulczowanie jest możliwe dopiero po 15 listopada 2025 roku

W przypadku międzyplonów ozimych rolnik nie może stosować oprysków od dnia siewu do 15 lutego następnego roku. Trzeba też pamiętać, że międzyplon ozimy nie może być uprawą główną w kolejnym roku.

Wsiewki śródplonowe: jakie terminy i zasady?

Praktyka dotycząca wsiewek polega na wysianiu roślin międzyplonowych w trakcie wzrostu uprawy głównej. Muszą być utrzymywane:

  • do momentu siewu następnej uprawy głównej lub
  • przez minimum 8 tygodni od zbioru uprawy głównej.

W przypadku wsiewek śródplonowych rolnik nie może stosować oprysków przez cały okres ich utrzymania.

Jakie dokumenty musi mieć rolnik?

Aby otrzymać płatność za praktykę dotyczącą wsiewek, rolnik musi posiadać rejestr zabiegów agrotechnicznych. Można go prowadzić:

  • na formularzu ARiMR (dostępnym na stronie agencji),
  • lub w postaci papierowej/elektronicznej, zawierającej dane takie jak: numer działki, powierzchnia, rodzaj i data zabiegów, data siewu i zbioru.

Między plony ozime/wsiewki: co wysiać?

Aby międzyplon był uznany za prawidłowo wykonany, musi to być mieszanka co najmniej dwóch gatunków roślin z różnych grup, takich jak:

  • zboża 
  • rośliny oleiste,
  • pastewne,
  • bobowate drobnonasienne lub grubonasienne,
  • miododajne.

- z wyłączeniem mieszanki złożonej wyłącznie z gatunków zbóż.

Jeśli zaś chodzi o wsiewkę śródplonową w uprawę w plonie głównym rolnik powinien wysiać wsiewkę roślin bobowatych drobnonasiennych lub mieszankę z udziałem roślin bobowatych drobnonasiennych w uprawę w plonie głównym.

Jaka kara za brak utrzymania okrywy glebowej do 15 lutego?

Jeśli rolnik szybciej usunie mulcz lub międzyplony, może zostać ukarany. ARiMR wypłaci mu niższe dopłaty za ten ekoschemat. 

- Jeżeli rolnik nie utrzyma międzyplonu ozimego do dnia 15 lutego roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, stosuje się zmniejszenie płatności za tę praktykę w wysokości 30 proc. - tłumaczy Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu Agencja.

ARiMR może zażądać zwrotu zaliczki od rolnika

W takim przypadku ARiMR wypłaci rolnikowi mniejsze dopłaty końcowe lub wystąpi o zwrot zaliczki za 2024 rok.

- Jeżeli rolnik nie zrealizuje wymagań do przyznania którejś z płatności w ramach ekoschematów obszarowych, to przyznawana jest płatność w mniejszej wysokości. Wtedy zostanie wypłacona różnica pomiędzy kwotą przyznanych płatności a kwotą wypłaconej zaliczki. Jeśli okaże się, że kwota zaliczki jest wyższa od przyznanej płatności, to rolnik będzie zobowiązany do zwrotu części zaliczki – wyjaśnia ARiMR.

W jaki sposób rolnik może wykonać mulczowanie?

Mulczowanie można wykonać poprzez:

  • ścięcie biomasy i pozostawienie mulczu na powierzchni pola lub
  • częściowe wymieszanie międzyplonu z glebą, przy czym można to wykonać każdą maszyną, która nie przyoruje skiby. W przypadku stosowania brony talerzowej należy pamiętać o takim ustawieniu talerzy, które nie powoduje odwrócenia skiby.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2025 07:38