Jesienne ładowanie obornikaKatarzyna Sierszeńska
StoryEditorEkoschematy

Ekoschematy 2025: kiedy rolnik musi prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych? Jak go wypełnić?

W niektórych ekoschematach rolnik musi prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych. Kiedy powinien to robić? Jak poprawnie wypełnić tabelę?

Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trafiło zapytanie od Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Dotyczy ono obowiązku prowadzenia rejestru zabiegów agrotechnicznych dla realizacji praktyk na rzecz środowiska, klimatu oraz dobrostanu zwierząt.

Kiedy rolnik ma obowiązek prowadzenia rejestru zabiegów?

Obowiązek prowadzenia rejestru zabiegów agrotechnicznych dotyczy ekoschematów:

  • Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia (w wariancie podstawowym i w wariancie z wapnowaniem)
  • Uproszczone systemy upraw
  • Wymieszanie słomy z glebą
  • Biologiczna ochrona upraw

- Wymóg prowadzenia rejestru w zakresie ekochematów: Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji ­(E_OBR) i Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo (E_PN)) nie wynika wprost z  Rozporządzenia - wyjaśnia ARiMR w piśmie do Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

Agencja dodaje jednak, że wzystkie podmioty, które zajmują się produkcją rolną, a także podmioty prowadzące produkcję rolną, w tym działy specjalne produkcji rolnej, oraz działalność, w ramach której są przechowywane nawozy naturalne lub stosowane nawozy, powinny prowadzić ją w sposób zapobiegający zanieczyszczaniu wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych i ograniczający takie zanieczyszczenie. Jeśli działalność w takich podmiotach prowadzona jest na powierzchni większej lub równej 10 ha użytków rolnych lub utrzymywane są zwierzęta gospodarskie w liczbie większej lub równej 10 DJP według stanu średniorocznego, podmioty są zobowiązane do:

  • posiadania planu nawożenia azotem lub obliczania maksymalnych dawek azotu, z uwzględnieniem azotu, który wprowadzany jest do gleby z komunalnych osadów ściekowych lub ścieków przeznaczonych do rolniczego wykorzystania,
  • prowadzenia ewidencji zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotem

W związku z tym, w ramach kontroli prowadzonych w odniesieniu do ekoschematów: Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji oraz Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo, wymagane jest przedstawienie rejestru, który udowodni przestrzeganie wymogów wynikających z programu działań.

Przeczytaj także: Dopłaty bezpośrednie 2025: ministerstwo podaje szacunkowe STAWKI

Jak wypełniać rejestr zabiegów agrotechnicznych?

Rolnikom, którzy mają wątpliwości co do tego, w jaki sposób wypełniać rejestr zabiegów agrotechnicznych, z pomocą spieszy ARiMR. Na stronie Agencji dostęna jest specjalna instrukcja, którą można znaleźć pod tym adresem. W dokumencie zawarte zostały wskazówki w zakresie wypełniania rejestru działalności rolnośrodowiskowej/działalności ekologicznej/zabiegów agrotechnicznych. Podpowiedzi te są zgodne z wymaganiami PROW 2014-2020 oraz WPR PS. Wzór rejestru w postaci arkusza kalkulacyjnego jest dostępny dla rolników pod tym samym linkiem. 

Czytaj także: Dopłaty bezpośrednie 2025: ilu rolników już złożyło wniosek?

Patrycja Bernat, Zuzanna Ćwiklińska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. kwiecień 2025 10:56