Ekoschematy: ARiMR podaje, kiedy rolnicy poznają STAWKI dopłatYoutube/Canva
StoryEditorCo z wypłatą dopłat bezpośrednich?

Ekoschematy: ARiMR podaje, kiedy rolnicy poznają STAWKI dopłat

15.02.2024., 12:23h
Wiceprezes ARiMR przedstawił harmonogram określenia stawek ekoschematów. Wiadomo już, kiedy zostanie opublikowane rozporządzenie i kiedy rolnicy dowiedzą się, ile dopłat dostaną.

ARiMR nadal weryfikuje wnioski o dopłaty bezpośrednie

Rolnicy od miesięcy czekają na określenie stawek ekoschematów i wypłatę pieniędzy. Niestety, w tej kwestii są bardzo duże opóźnienia.

Wiceprezes ARiMR Leszek Szymański wyjaśnił dziś podczas spotkania ministra rolnictwa z rolnikami, że ARiMR musi podzielić kopertę finansową przez hektary, które się kwalifikują do wsparcia.

- Musimy teraz zweryfikować wnioski w systemie i określić liczbę hektarów, a potem podzielić kopertę finansową przez liczbę hektarów uprawnionych. Dopóki my nie będziemy mieli możliwości zweryfikować wniosków, nie będziemy mogli odpowiedzialnie przekazać informacji panu ministrowi żeby mógł podjąć decyzję w sprawie stawek do ekoschematów – poinformował.

Kiedy ministerstwo rolnictwa określi stawki ekoschematów?

Szymański przedstawił też harmonogram określenia stawek ekoschematów.

- 19 lutego ARiMR przedstawi ministerstwu propozycję ekoschematów powierzchniowych. Do 23 lutego stawki ukażą się w formie rozporządzenia. 26 lutego zaczynamy naliczanie płatności – poinformował wiceprezes.

Kiedy rolnicy otrzymają pieniądze z ekoschematów?

Szymański zapewnił, że realnie wypłata ekoschematów powierzchniowych nastąpi w marcu.

- Na kontach rolników w znacznej większości spraw związanych z ekoschematami pieniądze będą w marcu – podkreślił.

Jeśli chodzi o dopłaty do dobrostanu zwierząt, Szymański informował kilka dni temu, że 94 tys. rolnikom, którzy deklarowali ekoschematy związane z dobrostanem, płatności będą wypłacane od połowy kwietnia. 

Wiceprezes poinformował też, że ARiMR będzie dzwonić do rolników, którzy zapomnieli złożyć pewnych oświadczeń i dokumentów, by to uzupełnili. Przez najbliższy czas biura ARiMR mają być czynne także w soboty.

image
Co z wypłatą dopłat bezpośrednich?

Dopłaty bezpośrednie i ekoschematy: 100 tys. rolników dostanie pieniądze najwcześniej za dwa miesiące

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 02:27