Ekoschematy: czy mulczowanie międzyplonu będzie możliwe przed 15 listopada?Magdalena Szymańska
StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Ekoschematy: czy mulczowanie międzyplonu będzie możliwe przed 15 listopada?

13.09.2024., 11:54h

Rolnicy wnioskują o możliwość mulczowania międzyplonu po 60 dni od jego wysiania i zniesienia sztywnego terminu 15 listopada. - Dopuszczenie mulczowania po 15 listopada w praktyce się nie sprawdza ze względu na dużą wilgotność na glebach ciężkich - argumentują. Co na to ministerstwo rolnictwa?

Rolnicy: ekoschemat Międzyplony ozime staje się dla nas niedostępny

Rolnicy domagają się zmian w ekoschemacie Międzyplony ozime. Chcą mieć możliwość mulczowania międzyplonów po upływie 60 dni od jego wysiania i wysiewu w mulcz upraw ozimych (bezorkowo). Obecnie muszą posiać międzyplony między 1 lipca a 1 października i utrzymać je co najmniej do 15 lutego. Mogą je też zmulczować, ale po 15 listopada.

- Wczesny lipcowy termin wysiewu międzyplonu niesie z sobą zagrożenie przerośnięcia, czyli drewniana łodyg i wytworzenia nasion. Skutkuje to zakwaszeniem i rozwojem chorób grzybowych w roślinie następczej, a w efekcie zwiększeniem toksyn w środowisku. Utrzymujące się wyższe temperatury zimą potęgują problem. Dopuszczenie mulczowania po 15 listopada w praktyce się nie sprawdza ze względu na dużą wilgotność na glebach ciężkich. Na glebach lekkich natomiast konieczność pozostawienia okrywy do 15 lutego uprawa rośliny jarych wiosennej orce przy notorycznym braku wody jest utrudniona - alarmuje Krajowa Rada Izb Rolniczych i dodaje, że ekoschemat staje się niedostępny dla rolników i powoduje w środowisku naturalnym efekty odwrotne od zamierzonych.

Mulczowanie międzyplonu po 60 dniach od siewu. Co na to ministerstwo? 

W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa poinformowało, że międzyplony mają za zadanie pokryć glebę roślinnością, aby m.in. wpływać na ograniczenie wymywania składników nawozowych do wód.

- Skuteczność tych funkcji jest proporcjonalna do wytworzenia przez rośliny odpowiednio dużej biomasy, dlatego w przepisach określono wymóg wysiewu międzyplonu do 1 października oraz termin, po którym możliwe jest jego zmulczowanie - tłumaczy ministerstwo. 

Resort zaznacza, że wprowadzenie do przepisów terminu 15 listopada, po którym dopuszczone jest mulczowanie, było efektem konsultacji projektu PS WPR 2023- 2027. Jest również zgodne z opinią IUNG.

​- Określenie tej daty miało na celu wskazanie jednego terminu dla wszystkich rolników. Uzależnienie terminu mulczowania międzyplonu od terminu jego wysiewu spowodowałoby konieczność składania przez rolników dodatkowych oświadczeń do ARiMR oraz prowadzenia przez ARiMR dodatkowego monitoringu - wyjaśnia ministerstwo rolnictwa. 

Oznacza to, że nie będzie możliwości zmiany sztywnego terminu mulczowania międzyplonu na 60 dni od daty jego wysiania. 

oprac. Kamila Szałaj

image
Dopłaty bezpośrednie

Dopłaty bezpośrednie: będzie nowy ekoschemat? "Wniosek jest już u ministra"

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. październik 2024 06:41