Archiwum redakcjiArchiwum redakcji
StoryEditorEkoschemat: Dobrostan zwierząt

Ekoschematy: Rolnicy muszą złożyć w ARiMR rejestr wypasu lub oświadczenie, aby nie stracić dopłat

06.10.2023., 09:00h
Rolniku, zbliża się koniec terminu składania rejestru wypasu i oświadczenia o zapewnieniu wypasu. Niezłożenie dokumentów w stosownym terminie grozi utratą dopłat.

Dla kogo złożenie rejestru wypasu bydła jest obowiązkowe?

Ekoschemat „Dobrostan zwierząt – krów mlecznych, mamek lub opasów” przewiduje ich wypas, za który rolnicy mogą otrzymać dodatkowe dopłaty. Złożenie rejestru wypasu bydła jest obowiązkowe dla tych gospodarzy, którzy we wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich zobowiązali się do tego, że będą realizowali powyższy ekoschemat, jeżeli tego nie zrobią, to mogą nie dostać dopłat.

Ekoschemat „Dobrostan zwierząt”: jakie dokumenty i do kiedy muszą złożyć rolnicy wypasający zwierzęta?

Termin składania wymaganych do przyznania dopłat w ramach „Dobrostanu zwierząt” dokumentów upływa 9 października 2023 r.

Do tego czasu rolnicy muszą złożyć następujące papiery:

 • Rejestr wypasu lub Oświadczenie o zapewnieniu wypasu dla krów mlecznych — w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wypasu w ramach wariantu „Dobrostan krów mlecznych”,
 • Rejestr wypas lub Oświadczenie o zapewnieniu wypasu dla krów mamek (obejmujący także cielęta, jałówki i opasy o masie ciała do 300 kg typu użytkowego mięsnego lub typu użytkowego kombinowanego o mięsnym kierunku ich użytkowania) - w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wypasu w ramach wariantu „Dobrostan krów mamek” utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach,
 • Rejestr wypasu lub Oświadczenie o zapewnieniu wypasu dla opasów — w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wypasu w ramach wariantu „Dobrostan opasów”.

Od kiedy do kiedy liczy się dni wypasu?

Data rozpoczęcia wypasu znajduje się w rejestrze wypasu i oświadczeniu o zapewnieniu wypasu i to od niej rolnik odlicza 120 dni wypasu. Ponadto w przypadku rejestru wypasu dla krów mamek i oświadczenia o zapewnieniu wypasu dla krów mamek, obejmuje on również cielęta jałówki i opasy o masie ciała do 300 kg typu użytkowego mięsnego lub typu użytkowego kombinowanego o mięsnym kierunku ich użytkowania.

Jakie jeszcze rejestry musi złożyć rejestr wybiegu?

Poza rejestrem wypasu i oświadczeniem o zapewnieniu wypasu rolników obowiązuje również złożenie w terminie od 15 do 21 marca 2024 r. następujących dokumentów:

 • Rejestru wybiegu lub Oświadczenie o zapewnieniu wybiegu dla krów mlecznych — w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wybiegu w ramach wariantu „Dobrostan krów mlecznych”,
 • Rejestr wybiegu lub Oświadczenie o zapewnieniu wybiegu dla krów mamek (obejmujący także cielęta, jałówki i opasy o masie ciała do 300 kg typu użytkowego mięsnego lub typu użytkowego kombinowanego o mięsnym kierunku ich użytkowania) - w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wybiegu w ramach wariantu „Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach”,
 • Rejestr wybiegu lub Oświadczenie o zapewnieniu wybiegu dla opasów — w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wybiegu w ramach wariantu „Dobrostan opasów”,
 • Rejestr terminów odsadzenia cieląt — w przypadku realizacji praktyki późniejsze odsadzanie cieląt w ramach wariantu „Dobrostan krów mamek”.

Oświadczenie o zapewnieniu zwierzętom utrzymywania na ściółce — w przypadku realizacji praktyki utrzymanie zwierząt na ściółce.

W jaki sposób rolnik ma wypełnić rejestr wypasu?

W roku 2023 rolnik może skorzystać z następujących możliwości wypełnienia rejestru wypasu, a mianowicie:

 1. bezpośrednio w aplikacji eWniosekPlus, który zostanie przekazany do ARiMR (funkcjonalność umożliwiająca złożenie dokumentów uzupełniających),
 2. poprzez plik excel (wszystkie strony – od kwietnia do września oraz Karta wprowadzania danych wraz z podsumowaniem), który następnie powinien być przekazany do Agencji za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, z wykorzystaniem funkcjonalności „Dokumenty uzupełniające” jako załącznik niemerytoryczny bądź jako scan dokumentu dołączony jako załącznik do zmiany do wniosku,
 3. prowadzić go na papierze, który następnie powinien być przekazany do Agencji za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, co można zrobić na trzy sposoby:
 • z wykorzystaniem funkcjonalności „Dokumenty uzupełniające” jako załącznik niemerytoryczny bądź jako scan dokumentu dołączony jako załącznik do zmiany do wniosku,
 • wysłany pocztą,
 • dostarczony osobiście/za pośrednictwem osób trzecich.

Przy czym należy nadmienić, że prowadzenie rejestru na papierze jest możliwe wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych, kiedy rolnik nie ma możliwości technicznych, aby dostarczyć rejestr drogą elektroniczną.

Rolniku, przed wypełnieniem rejestru zapoznaj się z instrukcją, którą znajdziesz TUTAJ.

Jak złożyć rejestr wypasu i oświadczenie o zapewnieniu wypasu?

Istnieją dwie możliwości złożenia rejestru wypasu i oświadczenia o zapewnieniu wypasu:

 • za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
 • kierownikowi biura powiatowego ARiMR przy użyciu formularza opracowanego przez Agencję i udostępnionego w stronie internetowej.

Czy termin składania rejestru wypasu i oświadczenia o zapewnieniu wypasu ulegnie zmianie?

Jak poinformowała Krajowa Rada Izb Rolniczych, do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Roberta Telusa, wpłynęło pismo z prośbą o wydłużenie ostatecznego terminu składania rejestru wypasu zwierząt i oświadczenia o zapewnieniu wypasu zwierząt do 15 października 2023 r. w związku ze zbyt krótkim okresem na złożenie dokumentów i występującymi „po drodze” dniami wolnymi od pracy.

Obecnie podawane są dwa terminy końcowe składania powyższych dokumentów. Agencja w jednym komunikacie podaje 7 października (sobota), a w innym 9 października (poniedziałek).

image
Ekoschematy

Dobrostan zwierząt: rolnicy domagają się wydłużenia terminu składania rejestrów i oświadczeń

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: ARiMR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. luty 2024 22:42