Eksochematy: czy będzie można łączyć wymieszanie słomy z glebą i przyoranie obornika? Ministerstwo wyjaśniaFot. Sierszeńska
StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Eksochematy: czy będzie można łączyć wymieszanie słomy z glebą i przyoranie obornika? Ministerstwo wyjaśnia

11.09.2024., 11:59h

Rolnicy chcą mieć możliwość łączenia dwóch ekoschatów: Wymieszanie słomy z glebą i wymieszanie obornika. Co na to ministerstwo rolnictwa?

Rolnicy domagają się dopuszczenia łączenia ekoschematów Wymieszanie słomy z glebą oraz Wymieszanie obornika w przypadku uprawy kukurydzy oraz okopowych i warzyw podczas wiosennego nawożenia obornikiem. 

– Optymalna uprawa składa się z wiosennego zastosowania obornika, wymieszania resztek pożniwnych, zasiania międzyplonu. Zakaz łączenia tych ekoschematów uniemożliwia prowadzenie uprawy w sposób właściwy z punktu widzenia praktyki rolniczej – zaznacza Krajowa Rada Izb Rolniczych. 

Ministerstwo rolnictwa: nie można łączyć ekoschematów wymieszania słomy z glebą i przyorania obornika

Ministerstwo rolnictwa w odpowiedzi poinformowało, że nie ma takiej możliwości, ponieważ ekoschematy te realizują one podobny cel. 

– Obie praktyki przyczyniają się do poprawy jakości gleby i zwiększenia sekwestracji węgla, tym samym nie mogą być łączone na jednej powierzchni – podkreśla ministerstwo. 

Rolnik może łączyć praktyki, ale bez ekoschematów

Resort dodaje jednak, że wykluczenie możliwości jednoczesnego wnioskowania o wyżej wymienione praktyki nie oznacza dla rolnika wykluczenia możliwości jednoczesnego przyorania słomy pozostałej po zbiorze plonu z uprawy głównej i stosowania obornika.

– Oznacza ono jedynie brak możliwości ubiegania się o wsparcie w ramach tych praktyk na jednej powierzchni w danym sezonie – nie można się zatem zgodzić ze stwierdzeniem, że zakaz łączenia ww. praktyk uniemożliwia prowadzenie uprawy w sposób właściwy z punktu widzenia praktyki rolniczej. Takie rozwiązanie jest konieczne z punktu widzenia prawidłowości zarządzania budżetem, mając na celu eliminację potencjalnych nadużyć finansowych (ryzyko nadkompensacji) – wyjaśnia resort rolnictwa.

Kamila Szałaj

image

Zaliczki dopłat bezpośrednich, pomoc po klęskach: kiedy ARiMR wypłaci pieniądze?

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. październik 2024 11:14