Jakie ekoschematy są najpopularniejsze wśród rolników?archiwum
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2023

Jakie ekoschematy są najpopularniejsze wśród rolników?

07.05.2023., 19:55h
Podstawowe stawki dopłat bezpośrednich będą stanowić jednie ok. 70% kwot jakie rolnicy otrzymywali w poprzednich latach. Żeby rolnik mógł uzyskać wyższe dopłaty, musi spełnić wymogi niektórych eskochematów. A jakie ekoschematy są najczęściej wybierane przez rolników?

37% rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok

Jak podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do piątku 5 maja około 474 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok. To zaledwie 37% rolników, którzy składali wnioski o płatności w poprzednim roku, gdyż wówczas o te pieniądze ubiegało się 1 mln 265 tys. gospodarzy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie wydłużony

Gdyby termin składania wniosków pozostał bez zmian, czyli do 15 maja, to tak mała liczba wniosków powinna niepokoić. Jednak Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ostatnio wydłużyło termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok do 30 czerwca 2023 r. 

Jednocześnie zmieniono także pozostałe terminy, co oznacza, że zmian w już złożonych wnioskach będzie można dokonywać do 17 lipca. Z kolei do 25 lipca będzie można jeszcze aplikować o płatności, jednak wówczas za każdy  dzień roboczy opóźnienia będzie potrącany 1% z należnej kwoty dopłat bezpośrednich.

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach

Od 2023 roku rolnicy muszą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach. Po pierwsze rolnik musi stosować zasady warunkowości, które opierają się na dziewięciu zasadach GAEC. Obniżono do 1 ha powierzchnię gospodarstw objętych dopłatami redystrybucyjnymi. W przypadku dopłat dla młodych rolników został zniesiony limit powierzchni gruntów, do których można dostać płatność.

Kolejna nowość to tzw. ekoschematy, których jest sześć. Ich realizacja jest dobrowolna i tylko od rolnika zależy, które z nich i czy w ogóle będzie realizował.

Podstawowe dopłaty bezpośrednie pozwolą otrzymać około 70% dopłat z poprzednich lat

Zarówno w 2022 roku, jak i na początku 2023 roku przedstawiciele władzy zapewniali, że od 2023 roku stawki dopłat bezpośrednich dla polskich rolników będą na poziomie średniej unijnej, a może nawet nieco powyżej niej. To jednak tylko częściowa prawda. Bo rolnik może i uzyska dopłaty bezpośrednie na poziomie średniej unijnej, ale tylko w sytuacji, gdy będzie realizował ekoschematy.

Jak wskazuje Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, podstawowe stawki płatności bezpośrednich, które otrzyma rolnik po spełnieniu zasad warunkowości, będą wynosić około 70% tych, które rolnicy otrzymywali w latach ubiegłych. Zatem do średniej unijnej brakuje jeszcze więcej.

– Podstawowe stawki płatności bezpośrednich, które otrzyma rolnik po spełnieniu zasad warunkowości, będą wynosić tylko ok. 70% tych, które rolnicy otrzymywali w latach ubiegłych – wskazuje Wielkopolska Izba Rolnicza

Jak na razie niewielu rolników wnioskuje o ekoschematy

Biorąc to pod uwagę, można już uznać, że znaczna część rolników będzie co najmniej rozczarowana, kiedy zacznie otrzymywać na konta dopłaty bezpośrednie od ARiMR. Bowiem jak na razie stosunkowo niewielu rolników decyduje się na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie wraz z deklaracją realizowania przynajmniej jednego z ekoschematów.

image
Dotacje
Dopłaty bezpośrednie 2023 na nowych zasadach: stawki, GAEC, terminy, ekoschematy

Z informacji Wielkopolskiej Izby Rolniczej wynika, że do 3 maja rolnicy złożyli 141 615 wniosków o ekoschematy. A że ekoschematy można łączyć ze sobą, to niektórzy rolnicy wnioskują o kilka z nich. Oznacza to, że spośród wszystkich gospodarzy, którzy do tej pory aplikowali o płatności bezpośrednie, mniej niż 1/3 wnioskuje o ekoschematy.  

Jednak nie można wykluczyć, że to jeszcze się zmieni. Gdyż rolnicy muszą dokładnie policzyć, które z ekoschematów opłaca im się realizować, zwłaszcza w przypadku dobrostanu zwierząt.

Jakie ekoschematy najczęściej wybierają rolnicy?

Z zestawienia Wielkopolskiej Izby Rolniczej wynika, że do początku maja najbardziej popularne ekoschematy to rolnictwo węglowe oraz dobrostan zwierząt, a najmniej – biologiczna ochrona upraw.

Oto lista popularnych ekoschematów:

 • Rolnictwo węglowe – 117 745 wniosków,
 • Dobrostan zwierząt – 17 900 wniosków,
 • Retencjonowanie wód na TUZ-ach – 3 104 wnioski,
 • Rośliny miododajne – 1 316 wniosków,
 • Integrowana Produkcja Roślin – 1 231 wniosków,
 • Biologiczna ochrona upraw – 319 wniosków.  
image

jakie ekoschematy są popularne

FOTO: Tygodnik Poradnik Rolniczy

Które praktyki w Rolnictwie węglowym rolnicy najchętniej wybierają?

Warto pamiętać, że ekoschemat „Rolnictwo węglowe” składa się z kilku praktyk i rolnik musi wskazać, które z nich będzie realizował.

Oto jakie są najczęściej wskazywane praktyki w „Rolnictwie węglowym”:

 • Wymieszanie słomy z glebą – 75 894 wniosków,
 • Międzyplony ozime/Wsiewki śródplonowe – 37 370 wniosków,
 • Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji – 24 210 wniosków,
 • Zróżnicowana struktura upraw – 17 535 wnioski,
 • Uproszczone systemy uprawy – 14 380 wniosków,
 • Ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt – 9 979 wniosków,
 • Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia – 6 929 wniosków,
 • Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo – 6 134 wnioski.

W ekoschemacie Dobrostan zwierząt najpopularniejszy jest wariant dobrostan krów mlecznych 

Jak pokazują dane WIR, spośród niemal 18 tys. wniosków o ekoschemat Dobrostan zwierząt, zdecydowanie najbardziej popularny jest obecnie dobrostan krów mlecznych, gdyż do ARiMR wpłynęło aż 14 248 wniosków. Na drugim miejscu jest dobrostan opasów (3 248 wniosków), a na trzecim – dobrostan krów mamek (1 226 wnioski).

image
Jakie dopłaty do dobrostanu bydła ?

Ekoschematy: Dopłaty do dobrostanu krów i opasów. Jakie warunki i stawki?

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. luty 2024 16:10