KE zgadza się na wyższe zaliczki dopłat bezpośrednichCanva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2024

KE zgadza się na wyższe zaliczki dopłat bezpośrednich. Jakie stawki?

13.09.2024., 13:52h

Komisja Europejska zgodziła się na wyższe zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich za 2024. Ile pieniędzy dostaną rolnicy? Kiedy ARiMR rozpocznie wypłatę?

Dopłaty bezpośrednie 2024: KE zgadza się na wyższe zaliczki dla rolników

Dobre wiadomości dla rolników. 13 września Komisja Europejska zezwoliła państwom członkowskim na wypłatę wyższych zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich od 16 października do 1 grudnia. Ma to pomóc rolnikom, którzy w związku z niskimi cenami skupu, wysokimi kosztami produkcji i niekorzystną pogodą borykają się z problemami finansowymi.

- Od 16 października rolnicy mogą otrzymać zaliczkę do 70 proc. dopłat bezpośrednich i do 85 proc. na interwencje obszarowe i zwierzęce w ramach rozwoju obszarów wiejskich (na poczet płatności ONW) – poinformował komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Resztę dopłat rolnicy otrzymają od 1 grudnia.

KE wyjaśnia, że o zgodę na wyższe zaliczki wystąpiło większość państw członkowskich. W tym gronie jest też Polska. Przypomnijmy. Zgodnie z przepisami wszystkie kraje członkowskie mają prawo wypłacać zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich w wysokości 50 proc. Tę wysokość można zwiększyć, ale tylko w przypadku nadzwyczajnej sytuacji i musi się na to zgodzić Komisja Europejska. 

Będą zaliczki za ekoschematy obszarowe

Polskie ministerstwo rolnictwa zapewnia, że w tym roku wypłaci rolnikom zaliczki także do ekoschematów powierzchniowych. To oznacza, że rolnicy którzy ubiegają się o dopłaty do roślin miododajnych, rolnictwa węglowego, retencjonowania wody, integrowanej produkcji roślin i biologicznej ochrony upraw też otrzymają zaliczki do tych płatności.

Zaliczek za „Dobrostan zwierząt” nie będzie

Nie będzie natomiast zaliczek do dobrostanu z uwagi na okresy referencyjne kończące się 14 marca kolejnego roku, ale hodowcy dostaną zaliczki wszystkich pozostałych płatności.

- Dla tych rolników przygotowaliśmy możliwość wydawania osobnych decyzji. Otrzymają wszystkie formy wsparcia za wyjątkiem dobrostanu. Natomiast gdy już będą znane stawki dopłat do dobrostanu, otrzymają drugą decyzję w tym zakresie – tłumaczy Leszek Szymański, wiceszef ARiMR.

Kamila Szałaj

image
Dopłaty bezpośrednie 2024

Dopłaty bezpośrednie: stawki za 2024 będą dużo niższe? [WYLICZENIA]

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 00:33