Rolnicy czekają na dopłaty do wymiany dachu z azbestemarch.
StoryEditorDopłaty do wymiany dachu z azbestem

Kiedy rolnicy otrzymają dopłaty do wymiany dachu z azbestem? Ministerstwo rolnictwa wyjaśnia

09.05.2023., 18:00h
Rolnicy czekają na dopłaty do wymiany dachu z azbestem. Zapytaliśmy więc ministerstwo rolnictwa, czy wypłata pieniędzy jest zagrożona ze względu na brak środków z KPO i kiedy rolnicy mogą spodziewać się przelewu. Jaka jest odpowiedź?

Ponad 50 tysięcy rolników, którzy w ubiegłym roku złożyli wnioski o dopłaty na wymianę dachu z azbestem, czeka na pieniądze. ARiMR ma dofinansować inwestycję w wysokości 40 zł do 1 metra kwadratowego pokrycia. Maksymalnie może to być 20 tys. zł.

Dopłaty do wymiany dachu dopiero jeśli Polska otrzyma pieniądze z KPO?

Rolnicy obawiają się jednak, że wypłata pieniędzy może się przedłużyć. Ich zdaniem  wskazują na to zapisy zawarte w umowach przesyłanych im przez ARiMR.

- Rolnicy sygnalizują, że w umowach przysyłanych przez ARiMR znajdują się zapisy warunkujące wypłatę środków z umowy tym, że ARiMR będzie posiadała środki finansowe z KPO – alarmuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

A przecież Polska wciąż nie otrzymała środków z KPO. Warunkiem ich wypłaty jest m.in. podpisanie ustawy o Sądzie Najwyższym. Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle to nastąpi, więc tych pieniędzy możemy nigdy nie dostać.

Resort rolnictwa: dopłaty do wymiany dachów będą wypłacane rolnikom przez Polski Fundusz Rozwoju

Zapytaliśmy więc w ministerstwie rolnictwa, czy wypłata dopłat do wymiany dachu jest zagrożona i kiedy rolnicy mogą spodziewać się pieniędzy.
W odpowiedzi resort rolnictwa zapewnia nas, że rolnicy, którzy złożyli wnioski o wymianę dachu nie muszą czekać na wypłatę wsparcia (w tym zaliczki) do momentu aż Polska otrzyma środki z KPO.

- Wsparcie będzie wypłacane rolnikom przez Polski Fundusz Rozwoju niezwłocznie po wystawieniu zlecenia wypłaty przez ARiMR – wyjaśnia nam ministerstwo.

Resort rolnictwa poinformował też, że ARiMR prowadzi w tej chwili ocenę wniosków. Wnioskodawcy, których przedsięwzięcia spełniają warunki objęcia wsparciem zawierają drogą elektroniczną umowy z ARiMR. By otrzymać zaliczkę, potrzebny jest weksel i deklaracja wekslowa.

- Po zawarciu umowy ostateczni odbiorcy wsparcia podpisują i składają weksel niezupełny (in blanco) wraz z deklaracją wekslową w oddziale regionalnym Agencji właściwym ze względu na miejsce realizacji przedsięwzięcia. Po jego złożeniu, ARiMR będzie mogła przekazać zlecenie wypłaty dot. zaliczki (o ile była ona wnioskowana) lub płatności końcowej (po zrealizowaniu przedsięwzięcia) do Polskiego Funduszu Rozwoju z siedzibą w Warszawie – wyjaśnia resort rolnictwa.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 02:08